Rusatom Service JSC, struktura państwowej korporacji Rosatom, zawarła umowę z Ministerstwem Energii Kirgistanu w sprawie rozwoju i realizacji małych projektów hydroenergetycznych w republice.

Trójstronne porozumienie zostało podpisane 25 marca przez dyrektora generalnego Rusatom Service JSC Jewgienija Salkowa, ministra energii Kirgistanu Taałajbeka Ibrajewa oraz szefa krajowego biura Rosatomu w środkowoazjatyckim państwie Dmitrija Konstantinowa. Ceremonia podpisania odbyła się w ramach XIII międzynarodowego forum ATOMEXPO-2024 odbywającego się w rosyjskim Soczi, jak podał portal Fergana.

„Strony zapisały w porozumieniu współpracę przy opracowaniu i realizacji projektu inwestycyjnego dotyczącego budowy małych obiektów elektrowni wodnych na terenie Republiki Kirgiskiej o mocy do 400 MW” – czytamy w oświadczeniu cytowanym przez portal. Wśród regionów, w jakim zbudowane mają zostać elektrownie wymienia się obwód batkeński, dżalalabadzki i tałaski.

Tego samego dnia wiceminister energii Kirgistanu Tałajbek Bajgazijew mówił o rozmowach z Rosatomem na temat porozumienia w sprawie budowy w republice elektrowni jądrowych małej mocy. „Państwowy koncern Rosatom opracował już wstępne studium wykonalności. Musimy teraz stworzyć wspólne grupy robocze i nad nimi popracować. […] Jeden lub trzy [bloki]. To 110–330 MW, mieszczące się gdzieś w tych granicach” – cytuje Bajgazijewa Fergana.

Strony podpisały memorandum o współpracy przy budowie małych elektrowni jądrowych w Kirgistanie jeszcze 20 stycznia 2022 roku. W lutym tego samego roku premier Kirgistanu Akyłbek Dżaparow uzasadniał plany budowy elektrowni jądrowych faktem pojawiania się takich elektrowni w krajach sąsiednich.

W listopadzie na forum Atomexpo w Soczi przedstawiciele Rosji i Kirgistanu podpisali specyfikację techniczną wstępnego studium wykonalności budowy elektrowni jądrowej małej mocy w środkowoazjatyckim państwie. W dokumencie wskazano na możliwość budowy elektrowni jądrowej w oparciu o reaktor typu RITM-200N

Kirgistan, Kazachstan i Uzbekistan są członkami Zjednoczonego Systemu Energetycznego (JES) regionu. Sieci energetyczne krajów Azji Środkowej zostały zunifikowane w czasach radzieckich. W 2003 r. Jednak Turkmenistan odłączył się od tego systemu w 2009 r., podobnie jak Tadżykistan, który obecnie rozważa możliwość powrotu do niego. W 2022 r. doszło do krytycznych przerw w dostawach energii elektrycznej.

Czytaj także: Milirady emirackich dolarów zostaną zainwestowane w energetykę Uzbekistanu

fergana.news/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply