Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny. Państwa, które myślą podobnie o pokoju, stabilności i jedności muszą ze sobą blisko współpracować tak jak Polska i Japonia – powiedział po spotkaniu z premierem Japonii Mateusz Morawiecki.

Wizytę w Polsce złożył premier Japonii, Fumio Kishida. W środę spotkał się z szefem rządu, Mateuszem Morawieckim. Po zakończeniu rozmów, obaj politycy wzięli udział we wspólnym wystąpieniu.

– Na naszych oczach rodzi się nowy porządek geopolityczny i państwa, które myślą podobnie o pokoju, stabilności, jedności muszą ze sobą blisko współpracować tak jak Polska i Japonia – podkreślił premier Morawiecki. Skomentował zarazem wizytę prezydenta Chin Xi Jinpinga w Moskwie. Jego zdaniem, napawa ona niepokojem.

Czytaj także: Gazociąg Siła Syberii 2, rozliczanie się w juanach. Rozmowy Xi i Putina w Moskwie

Staramy się przekonywać Chiny, żeby nie wspierały Rosji w jej agresywnej polityce międzynarodowej – zaznaczył. Zwrócił też uwagę, że trzeba sprawić, by państwa globalnego południa rozumiały skalę agresji Rosji. – Dziś dużo rozmawialiśmy o tym, jak pokazywać tę politykę rosyjską, żeby nie było z tamtej strony wsparcia dla Rosji. Ważne jest, żeby Polska i Japonia współpracowały ze sobą w przełamywaniu tej agresywnej rosyjskiej polityki – oświadczył Morawiecki.

Przeczytaj: Los wojny na Ukrainie w rękach tzw. globalnego południa – raport dla Konferencji Bezpieczeństwa

Podczas spotkania obu polityków omawiano też perspektywy rozwoju współpracy polsko-japońskiej, szczególnie w dziedzinach gospodarki i inwestycji. W ocenie premiera, rozwija się ona znakomicie. Przypomniał, że w Polsce działa ponad 350 japońskich firm, tworzących nowe miejsca pracy.

– Ta współpraca rozwija się znakomicie. W kontekście budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego współpraca infrastrukturalna pomiędzy Polską a Japonią może być jeszcze bardziej wzmocniona – dodał.

Zwracając się bezpośrednio do Kishidy, Morawiecki powiedział, że „świat się zmienia na naszych oczach” i podziękował mu za zaangażowanie Japonii w kwestie bezpieczeństwa. – Cieszę się, że Polska i Japonia zacieśniają te więzy współpracy i przyjaźni – podkreślił. Zapowiedział też, że podczas spotkań w Brukseli będzie podkreślał istotną rolę Japonii w przywróceniu stabilności w naszym regionie i na całym świecie.

Premier Kishida powiedział, że „w związku z przeciążeniem Polski w związku z przedłużającą się agresją Rosji na Ukrainę”, jego rząd podjął decyzję „o specjalnym traktowaniu Polski jako odbiorcy pomocy rozwojowej”. Zaznaczył, że aby jak najszybciej zakończyć agresję Rosji, ważne jest, by myślące podobnie kraje pozostały zjednoczone i kontynuowały nakładanie kolejnych sankcji na Rosję.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Kishida przypomniał też swoją wtorkową, niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Zapowiedział tam, że Japonia i państwa G7 będą dalej wspierały Ukrainę. Japonia wykorzysta też swoje tegoroczne przewodnictwo w Grupie, by wspierać Ukrainę.

– Podczas rozmów potwierdziliśmy też dalsze wzmacniania partnerstwa strategicznego. Między innymi bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki – zaznaczył szef japońskiego rządu. Powiedział, że w temacie bezpieczeństwa Japonia i Polska uzgodniły dalsze pogłębianie współpracy w zakresie zbrojenia, cyberprzestrzeni, przestrzeni powietrznej i telekomunikacji.

Dodajmy, że podczas wizyty w Kijowie Kishida ogłosił, że Japonia przeznaczy 470 mln dolarów w formie grantu na pomoc dla ukraińskiego sektora energetycznego i innych gałęzi przemysłu. Przekaże też broń nieśmiercionośną o wartości 30 mln dolarów poprzez odpowiedni fundusz NATO.

„(…) Japonia udziela wszechstronnego wsparcia w odpowiedzi na potrzeby Ukrainy w takich obszarach, jak rozminowywanie, przekaz telewizyjny i radiowy, edukacja, wzmacnianie administracji publicznej, ochrona dziedzictwa kulturowego” – powiedział premier Japonii.

PAP / Interia.pl / Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply