25-letni obywatel Danii miał walczyć w szeregach ochotniczego Legionu Międzynarodowego – informują media duńskie i agencja AP. Przedstawiciele władz duńskich i ukraińskich na razie nie byli w stanie potwierdzić tych informacji.

Analityk ds. bezpieczeństwa i OSINT, Oliver Alexander napisał na Twitterze, że ukraińska ambasada w Kopenhadze potwierdziła śmierć 25-letniego obywatela Danii na Ukrainie. Dodał, że miał on jakoby walczyć z siłami rosyjskimi w szeregach Legionu Międzynarodowego, oddziału złożonego z ochotników z zagranicy. Do wpisu załączył link do artykułu na ten temat, na portalu duńskiego dziennika „Jyllands-Posten”.

Z treści artykułu wynika, że informacja o śmierci Duńczyka pochodzi od jego krewnych, którzy skontaktowali się w tej sprawie z ambasadą Ukrainy w Danii. Zwrócili się o pomoc w przetransportowaniu ciała zabitego do ojczystego kraju. Gazeta podaje, że ministerstwo obrony Ukrainy na razie oficjalnie nie potwierdziło śmierci mężczyzny, dodając, że według strony ukraińskiej transport zwłok to sprawa władz Danii. Duńczyk byłby pierwszym obywatelem swojego kraju, który poległ w walce podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Według agencji Associated Press, powołującej się na stację telewizyjną TV2, 25-letni Duńczyk rzekomo zginął we wtorek 26 kwietnia w rejonie Mikołajowa, gdzie miał walczyć w szeregach Legionu Międzynarodowego. Nie podano jego nazwiska.

W oświadczeniu dla mediów, MSZ Danii podało, że aktualnie nie może potwierdzić doniesień o śmierci swojego obywatela podczas walk na Ukrainie i że jest w kontakcie z ukraińskimi władzami. Zaznaczono, że wyjaśnienie szczegółów „może trochę potrwać”, z powodu warunków wojennych.

„Jyllands-Posten” pisze, powołując się na informacje ukraińskiej ambasady, że na Ukrainie walczy kilkudziesięciu, nawet do 100 obywateli Danii. Rzekomo miał zgłosić się na ochotnika w marcu, niedługo po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Duńskie władze ogłosiły wówczas, że nie będą utrudniać wyjazdów na wojnę Duńczykom, którzy będą chcieli walczyć po stronie ukraińskiej.

Ukraina utworzyła dla zagranicznych ochotników specjalną jednostkę – Legion Międzynarodowy. 7 marca władze ukraińskie podawały, że chęć dołączenia do niego wyraziło ponad 20 tys. osób z 52 krajów.

Jak informowaliśmy, według CNN na Ukrainie najpewniej zginął walczący po stronie ukraińskiej były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej. Stacja powołała się na doniesienia rodziny żołnierza.

W czwartek brytyjski rząd potwierdził, że na Ukrainie zginął obywatel Wielkiej Brytanii, a kolejny jest zaginiony. Obaj mieli walczyć na wojnie po stronie ukraińskiej.

AP / jyllands-posten.dk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply