Polska przekazała Ukrainie pierwsze czołgi Leopard 2 – podały w piątek media. Informacje te potwierdziły w KPRM portal WP.pl i PAP. Oficjalnie ma o tym poinformować premier Mateusz Morawiecki, który przybył do Kijowa.

W piątek przed południem w mediach pojawiły się doniesienia, według których jeszcze dziś na Ukrainę mają dotrzeć pierwsze z 14 czołgów Leopard 2, które Polska przekazała Ukrainie w ramach tzw. koalicji czołgowej. Jako pierwsze napisały o tym portal Onet.pl oraz amerykański serwis Bloomberg.

Dodajmy, że również dziś, w 1. rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Kijowa przybył z niezapowiadaną oficjalnie wizytą premier Mateusz Morawiecki.

Według nieoficjalnych informacji RMF FM, premier Morawiecki ma w Kijowie oficjalnie ogłosić, że pierwsze Leopardy 2 z Polski są już na Ukrainie. Dodano, że szef rządu może przy tym wystąpić u boku prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego. Radio zaznacza, że Polska jako pierwsza przekazała Ukraińcom obiecane czołgi.

Czytaj także: Szef unijnej dyplomacji krytykuje kraje, które nie wysyłają na Ukrainę czołgów

W rozmowie z Wirtualną Polską Kancelaria Premiera potwierdziła, że ukraińska armia otrzymała już od Polski pierwszą partię czołgów Leopard 2. Premier ma o tym oficjalnie poinformować podczas wizyty w Kijowie. Analogiczne potwierdzenie otrzymała też Polska Agencja Prasowa (PAP).

Wiadomo, że od kilku tygodni na poligonie w Świętoszowie trwają szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard 2.

Zobacz: Ukraińcy szkolą się w Polsce z obsługi Leopardów [+FOTO/VIDEO]

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak zapowiadał, że zorganizowane dla Ukrainy czołgi Leopard 2 trafią do ukraińskiego wojska w marcu, po zakończeniu szkolenia załóg.

Przypomnijmy, że o tym, iż Holandia nie wyśle Ukrainie dzierżawionych od Niemiec Leopardów 2, pisaliśmy kilka dni temu. Holendrzy rozważali także opłacenie wysyłki czołgów Leopard 2, podobnie jak wcześniej kraj zapłacił za wysłanie zmodernizowanych czołgów T-72 z Republiki Czeskiej na Ukrainę.

Dania dysponuje ogółem 44 czołgami Leopard 2 w nowoczesnej wersji A7. Jednak przedstawiciel duńskiego rządu poinformował „Welt”, że Kopenhaga nie dołączy do koalicji czołgowej. Jednocześnie, jak podano, zarówno Holandia, jak i Dania przeznaczyły środki finansowe na remont 100 starych czołgów Leopard-1 z niemieckich magazynów.

Czytaj także: Media: Dania może kupić dla Ukrainy Leopardy 1A5

Jak pisaliśmy, na początku ubiegłego tygodnia Holandia, Dania i Niemcy zgodziły się na współpracę w celu  przekazania na Ukrainę czołgów Leopard 1  z magazynów przemysłowych w Niemczech. Chodzi o reeksport 187 wozów, które miałyby dostarczyć ze swoich magazynów niemieckie koncerny Rheinmetall oraz Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FGG). Pierwszy z nich ma zapewnić 88 czołgów, a drugi – 99.

Przypomnijmy, że po 9. posiedzeniu w formacie Ramstein, tj. grupy kontaktowej złożonej z ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, głównodowodzący armii USA, gen. Mark Milley powiedział, że jak dotąd łącznie 11 krajów zobowiązało się przekazać Ukrainie swoje czołgi. Z kolei szef Pentagonu Lloyd Austin wymienił osiem tych państw, wśród nich również Danię i Holandię (co podkreślały m.in. media ukraińskie), a ponadto Niemcy, Polskę, Kanadę, Portugalię, Hiszpanie i Norwegię.

Dodajmy, że po tym spotkaniu szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak twierdził, że kolejne państwa zadeklarowały udział w „koalicji czołgowej”. – Do już konkretnych deklaracji kanadyjskich i hiszpańskich dołączyła dziś Norwegia – powiedział Błaszczak . Pracujemy nad tym, żeby Finlandia również przekazała tego rodzaju czołgi – powiedział. Dodał, że usłyszał od fińskiego ministra obrony, że jest blisko podjęcia decyzji.

Wcześniej norweski minister obrony, Bjoern Arild Gram zapowiedział, że Norwegia przekaże Ukrainie osiem czołgów Leopard, cztery transportery opancerzone oraz amunicję. Norwegia w styczniu br. zapowiadała, że wyśle na Ukrainę czołgi Leopardów 2A4, ale nie podała liczby. Z kolei Finlandia, jak pisaliśmy, nie podjęła na razie decyzji o przekazaniu Leopardów Ukrainie.

Onet.pl / rmf24.pl / wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz