W poniedziałek prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, spotkali się z instruktorami prowadzącymi szkolenie żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy na czołgach Leopard.

W poniedziałek, 13 lutego 2023 r. o godz. 13.30 Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda spotkał się z polskimi instruktorami oraz żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy, szkolącymi się na czołgach Leopard 2 w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie. W wizycie wziął udział również minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Umówiłem się ze swoim niemieckim odpowiednikiem ministrem Pistoriusem, że strona polska będzie skoncentrowana na budowie koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4. Niemcy będą budowały koalicję państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6. Mogę powiedzieć wprost, że taka koalicja powstaje, między innymi Kanada już przekazała do Polski czołgi, na których ćwiczą żołnierze ukraińscy, wraz z instruktorami kanadyjskimi. Czekamy na czołgi norweskie wraz z instruktorami, zaawansowane są także rozmowy ze stroną hiszpańską” – mówił wicepremier.

Szef MON zaznaczył, że wsparcie Ukrainy musi być oparte na szerokiej koalicji. Jutro w Brukseli wicepremier M. Błaszczak weźmie udział w kolejnym posiedzeniu grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, która zrzesza ponad 50 krajów, w tym sojuszników z NATO.

„Jutro w Brukseli odbędzie się posiedzenie Ukraine Defence Contact Group, a zatem grupy o szerszym formacie niż państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego, która koordynuje wsparcie dla Ukrainy. Będziemy rozmawiać na temat wyposażenia sił zbrojnych Ukrainy w czołgi Leopard. Obecnie największym wyzwaniem dla nas są części zamienne dla tych czołgów. To jest zadanie, które stawiamy przemysłowi niemieckiemu. Właśnie na ten temat, też w szerszym formacie będę jutro rozmawiał ze swoim niemieckim odpowiednikiem” – zaznaczył wicepremier.

Mówiąc o konsekwentnym wspieraniu Ukrainy szef MON zaznaczył, że równocześnie modernizowane jest Wojsko Polskie. Wzrasta także liczba żołnierzy.

„Naszym zadaniem jest wspieranie Ukraińców. Oprócz tego, że wspieramy Ukraińców, dbamy o rozwój Wojska Polskiego. W ubiegłym roku do Wojska Polskiego wstąpiło najwięcej ochotników, 13 742 żołnierzy. W tym roku pierwsze Abramsy trafią do Wojska Polskiego. Uzupełnią w ten sposób luki, które powstały w wyniku donacji. (…) W ubiegłym roku odebraliśmy pierwszą dostawę koreańskich czołgów K-2 i armatohaubic K-9. Wojsko Polskie się rozwija także w formacie NATO i we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Na zaproszenie pana prezydenta w przyszłym tygodniu wizytę w Polsce złoży prezydent Joe Biden, a więc też jest to wyraz naszej skuteczności, w zabieganiu o wzmocnienie bezpieczeństwa w Polsce, ale także na całej wschodniej flance NATO” – mówił w Świętoszowie szef MON.

Zobacz też: Finlandia nie podjęła decyzji o przekazaniu Leopardów Ukrainie

„Spotkaliśmy się z przybyłymi tutaj na szkolenie żołnierzami ukraińskimi w ramach komponentu pomocy militarnej, którego śmiało można powiedzieć głównym inspiratorem i organizatorem jesteśmy my. Na prośbę strony ukraińskiej zdecydowaliśmy się ofiarować na rzecz Ukrainy kompanię naszych czołgów Leopard 2A4 po to, żeby Ukraina mogła przeciwstawić nawale rosyjskiej nowoczesne czołgi konstrukcji zachodniej. Wezwaliśmy naszych sojuszników, poprosiliśmy o to, aby również przeznaczyli czołgi Leopard dla Ukrainy. W ramach tego komponentu pomocy chcemy, żeby zgromadziła się cała brygada pancerna. Mamy pozytywną odpowiedź ze strony sojuszników” – zaznaczył prezydent Duda.

Szkolenie realizowane w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej obejmuje m.in. szkolenie załóg czołgów Leopard. Koordynację Misji powierzono dowódcy 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Szkolenie ukraińskich czołgistów w Polsce wspierają również w roli instruktorów sojusznicy z Kanady.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply