Finlandia nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie przekazania Ukrainie swoich czołgów Leopard 2 – poinformowała premier Finlandii Sanna Marin.

Jak przekazał portal Yle, premier Finlandii Sanna Marin poinformowała, że jej kraj nie podjął jeszcze decyzji w sprawie przekazania Ukrainie swoich czołgów Leopard 2.

Marin mówi, że rząd i prezydent republiki kilkakrotnie rozmawiali o dostawie czołgów Leopard, a także innego sprzętu obronnego na Ukrainę, ale polityka dotycząca czołgów nie została jeszcze ustalona.

„Nie informujemy o tym opinii publicznej z wyprzedzeniem, ale gdy decyzje zostaną podjęte, powiemy, co należy powiedzieć. Różne kraje miały różne linie komunikacji. Byliśmy powściągliwi, nie wymieniamy poszczególnych kwestii publicznie, Finlandia dostarczyła Ukrainie wiele materiałów i jesteśmy gotowi zrobić to w przyszłości”.

Zdaniem premier, Finlandia ma nieco inną pozycję jako sąsiad Rosji i należy to wziąć pod uwagę. Finlandia musi też zadbać o własną obronę. Mimo to Finlandia chce pomóc Ukrainie.

„Finowie odczuwają dużo empatii dla Ukrainy, być może właśnie z tego powodu” – czytamy.

Marin nie zajmuje stanowiska w sprawie tego, czy Ukraina powinna otrzymać myśliwce, o które prosiła. Podkreśla, że przesłanie dla Ukrainy będzie kontynuowane, Europa będzie nadal wspierać Ukrainę, a pomoc zbrojeniowa będzie kontynuowana tak długo, jak będzie to konieczne.

Marin mówi jednak, że popiera propozycję estońskiej premier Kaji Kallas, by kraje UE wspólnie kupowały broń dla Ukrainy i tym samym wzmacniały europejski przemysł obronny.

“Osobiście popieram takie myślenie, abyśmy przyspieszyli produkcję zbrojeniową w Europie bo nie znamy daty zakończenia wojny. Również dlatego, że świat się zmienił i musimy być w stanie wzmocnić naszą obronę”.

Zobacz też: Szrot o Leopardach dla Ukrainy: Finlandia i Dania zadeklarowały udział

Według źródła Yle, Finlandia nie podjęła żadnych decyzji w sprawie przekazania tych czołgów. Gdyby jednak pojawiła się wielonarodowa frakcja opowiadająca się za przekazaniem czołgów bojowych, Finlandia rozważyłaby udział w tym przedsięwzięciu.

Kresy.pl/Yle

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply