"Czas w UE skończyć z dwulicowością" - oświadczył marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas sobotniej konwencji wyborczej Trzeciej Drogi.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przemawiał podczas sobotniej sobotniej konwencji wyborczej Trzeciej Drogi. "My nie jesteśmy w Europie, tylko jesteśmy Europą. Od 20 lat jesteśmy w Unii Europejskiej i to jest stwierdzenie faktu" - oświadczył. Wyraził opinię, że "musimy mieć bardzo pragmatyczne podejście do UE".

W swoim wystąpieniu mówił o "dwulicowości" w Unii Europejskiej.

Czechy przekazały Siłom Powietrznym Sił Zbrojnych Ukrainy symulator latania na myśliwcach F-16. (more…)

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury stwierdził, że rząd "nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze".

Deklaracja taka padła podczas panelu dotyczącego zasobów wodnych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Nie zamierzamy - z tego, co mi wiadomo - kontynuować budowy Polski mocarstwowej w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze po to, żeby przemysłowo traktować rzeki. My do rzek podchodzimy z szacunkiem i chcemy je traktować podmiotowo jako dobro naturalne, które zostało nam dane i musimy je przekazać przyszłym pokoleniom” - powiedział Thorz, który jest zastępcą dyrektora departamentu gospodarki wodnej w resorcie infrastruktury.

Poparcie przez Polskę rezolucji ws. członkostwa Palestyny w ONZ zostało skrytykowane przez izraelskiego ambasadora w Warszawie, Jaakowa Liwne. „To decyzja błędna i szkodliwa dla bezpieczeństwa, stabilności i Polski” - oświadczył.

Polska poparła w piątek rezolucję Organizacji Narodów Zjednoczonych, stwierdzając, że Palestyna kwalifikuje się do członkostwa w ONZ zgodnie z art. 4 Karty Narodów Zjednoczonych. Przyjęty dokument „potwierdza prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia”.

Prezydent Uzbekistanu Szawkat Mirzijojew polecił podlegającym sobie urzędnikom zaangażować się bardziej w adaptację w kraju powracających do niego uzbeckich emigrantów zarobkowych.

Mirzijojew powiedział, że od stycznia do kwietnia tego roku do ojczyzny wróciło 115 tys. uzbeckim emigrantów zarobkowych. Według sekretarza prasowego głowy państwa Szerzoda Asadowa urzędnicy mają za zadanie znaleźć pracę obywatelom, którzy wrócili do domu i rozwiązać ich problemy społeczne. Jak wyjaśnił prezydent środkowazjatyckiego państwa, w okresie styczeń-marzec powróciło do domów 58 tys. obywateli Uzbekistanu, a w kwietniu 57 tys. We władzach oczekuje się, że do końca 2024 r. z zagranicy powróci do kraju jeszcze około 250–300 tys. obywateli.

Prezydent polecił właściwym władzom utworzenie jednolitej platformy informacyjnej na temat migracji i zintegrowanie jej z systemem "siódemek machalisjkich", to jest zaespołów tworzonych przez wiceszefów władz regionalnych, liderów organizacji młodzieżowych, organizacji kobiecych, inspektorów profilaktyki społecznej, inspektorów podatkowych i pracowników socjalnych. Według Mirzijojewa umożliwi to szybkie udzielenie pomocy obywatelom uzbeckim, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji za granicą, a także zapewni im zatrudnienie po powrocie do ojczyzny.

Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE uzgodnili gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - podaje Die Welt w sobotę. Jak czytamy, w dokumencie wykluczono bezpośredni udział żołnierzy krajów UE w walce z Rosją.

Najpóźniej na początku lipca Unia Europejska chce podjąć wobec Ukrainy szerokie zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa - pisze Welt am Sonntag. Jak czytamy, "uzgodniony niedawno" projekt gwarancji bezpieczeństwa jest obecnie dyskutowany przez Europejską Służę Działań Zewnętrznych i rząd w Kijowie. Ostateczną wersję dokumentu będą musiały zatwierdzić ministerstwa spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Niemiecka gazeta podaje, że liczący 11 stron dokument oznaczony został jako "poufny".

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%