W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę na pełną skalę KyivPride zorganizuje 29 lipca br. Marsz Równości w Liverpoolu wraz z lokalną organizacją LCR Pride Foundation.

Mimo, że marsz został przeniesiony do Liverpoolu, wydarzenia dla społeczności odbędą się w Kijowie – zaznaczyli organizatorzy.

W tym roku hasło „KyivPride” brzmi: „Wojna się nie skończyła”. Celem jest popularyzacja tematu żołnierzy LGBTQ+ i ich praw, równości małżeńskiej oraz wkładu społeczności LGBT w zwycięstwo Ukrainy.

Jak zauważyła Fundacja LCR Pride, w rankingu praw i wolności LGBTQ+ w Europie z 2023 r. pt. „Tęczowa Europa” Wielka Brytania spadła na 17. miejsce, a Ukraina – na 39. miejsce.

W ubiegłym roku kijowski marsz LGBT przeniesiono do Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraińscy nacjonaliści przeciwko polsko-ukraińskiemu marszowi LGBT w Warszawie

Przypomnijmy, że Ministerstwo Obrony Ukrainy nie poparło projektu ustawy o instytucji równorzędnych związków partnerskich, która pozwoliłaby w szczególności na rejestrację małżeństw osób tej samej płci.

Jak informowaliśmy, w sierpniu ub. roku Wołodymyr Zełenski odpowiedział na internetową petycję o legalizację „małżeństw jednopłciowych”, którą podpisało ponad 28 tysięcy osób. Zgodnie z ukraińskim prawem głowa państwa była zobowiązana do udzielenia odpowiedzi na petycję.

Ukraiński prezydent wskazał, że obecnie nie ma możliwości legalizacji „małżeństw jednopłciowych”, ponieważ zgodnie z konstytucją Ukrainy małżeństwo opiera się na dobrowolnej zgodzie kobiety i mężczyzny, a w czasie stanu wojennego nie można zmieniać konstytucji.

„Jednocześnie Rząd wypracował możliwości legalizacji związków partnerskich zarejestrowanych na Ukrainie w ramach prac na rzecz zapewnienia i zabezpieczenia praw i wolności człowieka. Zgodnie z art. 116 Konstytucji Ukrainy, Gabinet Ministrów Ukrainy podejmuje działania w celu zapewnienia praw i wolności człowieka i obywatela” – czytamy w odpowiedzi Zełenskiego.

Przyjęty w 2016 roku na Ukrainie plan działań na rzecz realizacji narodowej strategii w dziedzinie praw człowieka na okres do 2020 roku przewidywał legalizację „zarejestrowanych związków partnerskich par heteroseksualnych i jednopłciowych”. Do legalizacji takich związków jednak nie doszło. Ukraińskie ministerstwo sprawiedliwości tłumaczyło niewypełnienie tego zadania sprzeciwem społeczeństwa, m.in. artykułowanym przez uchwały wielu samorządów. W 2021 roku ukraińskie wydanie Deutsche Welle podawało, że w opracowywanym projekcie planu działań na rzecz realizacji narodowej strategii na lata 2021-2023 zniknęła wzmianka o związkach „jednopłciowych”.

Kresy.pl / life.pravda.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply