Japońskie ministerstwo obrony potwierdziło plany kontynuacji lokalnej produkcji samolotów myśliwskich Lockheed Martin F-35 Lightning II – poinformował w czwartek portal Janes.com.

Jak poinformował w czwartek portal Janes.com ministerstwo obrony Japonii potwierdziło plany kontynuowania lokalnej produkcji myśliwców F-35. To posunięcie cofa decyzję z końca 2018 roku o zaprzestaniu produkcji samolotów w japońskim zakładzie FACO w Nagoi. Wcześniejsza decyzja była spowodowana wysokimi kosztami budowy F-35.

Jednak rzecznik japońskiego ministerstwa obrony poinformował w rozmowie z portalem, że decyzja o kontynuowaniu budowy samolotu w japońskim zakładzie FACO jest podyktowana mniejszymi kosztami lokalnej produkcji w stosunku do importu F-35 ze Stanów Zjednoczonych.

„W przypadku zakupu F-35A w latach fiskalnych 2019 i 2020, japońskie ministerstwo obrony zdecydowało się na produkcję krajową w FACO. Potwierdzono, że koszt jednostkowy samolotów wyprodukowanych w krajowym FACO  jest mniejszy w porównaniu z kosztem jednostkowym importowanego samolotu” – poinformował rzecznik japońskiego ministerstwa.

11 lipca Departament Stanu USA wydał zgodę na sprzedaż Japonii 105 egzemplarzy myśliwca F-35. Transakcja zostanie przeprowadzona w ramach procedury Foreign Military Sales. Po realizacji zakupu Japonia zostanie drugim największym, po Stanach Zjednoczonych, użytkownikiem samolotów F-35. Zatwierdzony pakiet obejmuje sprzedaż 63 myśliwców w wersji F-35, a także 42 maszyny skróconego startu i pionowego lądowania F-35B.

Japonia będzie obsługiwać łącznie 147 samolotów F-35, a także stanie się czwartym użytkownikiem wariantu F-35B, który kupuje US Marine Corps, brytyjskie Royal Air Force i włoska marynarka wojenna.

Jak informowaliśmy wcześniej na naszym portalu, w Japonii opracowano plan rozwoju i wdrożenia lokalnego myśliwca nowej generacji. Samolot ma być seryjnie produkowany już na początku następnej dekady.

Japońskie Ministerstwo Obrony przedstawiło we wtorek 7 lipca projekt planu rozwoju programu myśliwców grupie prawodawców rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, która poinformowała, że ​​produkcja na pełną skalę ma się rozpocząć w 2031 roku. Nowy myśliwiec ma zastąpić około 90 myśliwców F-2 Mitsubishi, które mają zostać wycofane w połowie lat 30. XX wieku. Japończycy wcześniej informowali, że ​​nowy myśliwiec będzie dostępny w technologii stealth, a także będzie nadawał się do współpracy z amerykańskim wojskiem.

Kresy.pl/Janes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply