Niższa izba japońskiego parlamentu zatwierdziła we wtorek rekordowy budżet wynoszący 114,38 bln jenów (840 mld dolarów). Przewiduje on znaczny wzrost wydatków m.in. na obronność.

Budżet na rok podatkowy 2023 przewiduje 6,82 bln jenów na wzmocnienie sił zbrojnych w obliczu zagrożeń ze strony Chin, Korei Północnej i Rosji – podaje agencja Kyodo. Z kolei wydatki na świadczenia społeczne wzrosną do 36,89 bln jenów. Ma to związek z szybkim starzeniem się społeczeństwa.

Agencja Kyodo podkreśla, że zgoda Izby Reprezentantów oznacza, że zostanie on na pewno przyjęty przed końcem obecnego roku podatkowego. Zgoda Izby Radców, wyższej izby japońskiego parlamentu, nie jest bowiem konieczna.

Zwiększenie budżetu na obronność to element ogłoszonego przez władze pięcioletniego planu rozbudowy sił zbrojnych. Japonia planuje w tym okresie wydać na obronność 43 bln jenów. To o ponad połowę więcej niż w poprzednich pięciu latach.

Minister obrony Japonii Yasukazu Hamada ogłosił w połowie lutego, że kraj planuje zakup amerykańskich pocisków Tomahawk w jednym zamówieniu w roku podatkowym 2023. Źródła agencji Kyodo podają, że chodzi nawet o 500 pocisków Tomahawk.

Styczniowe doniesienia medialne wskazywały, że Japonia rozważa plan budowy dziesiątek magazynów amunicji i broni na odległych południowo-zachodnich wyspach. To element przygotowań do potencjalnego kryzysu na Tajwanie.

Jak informowaliśmyrząd Japonii zatwierdził w grudniu ub. roku pięcioletni budżet obronny o wartości około 320 mld dolarów, a także nową strategię bezpieczeństwa narodowego, zakładającą pozyskanie zdolności do uderzeń odwetowych, w tym rakiet manewrujących dalekiego zasięgu.

english.kyodonews.net / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply