Japonia opracowała harmonogram rozwoju i wdrożenia na rynek produkowanego lokalnie myśliwca nowej generacji – poinformował w czwartek portal Defense News. Produkcja seryjna rozpocznie się na początku następnej dekady.

Jak poinformował w czwartek portal Defense News, w Japonii opracowano plan rozwoju i wdrożenia lokalnego myśliwca nowej generacji. Samolot ma być seryjnie produkowany już na początku następnej dekady.

Japońskie Ministerstwo Obrony przedstawiło we wtorek 7 lipca projekt planu rozwoju programu myśliwców grupie prawodawców rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, która poinformowała, że ​​produkcja na pełną skalę ma się rozpocząć w 2031 roku.

Zobacz też: USA: Kolejny wypadek myśliwca F-16. Pilot zdążył się katapultować

Ministerstwo dodało, że główny wykonawca programu zostanie wybrany na początku przyszłego roku, choć pierwsze przymiarki mogą nastąpić już w październiku 2020 roku. Ma to pozwolić na uruchomienie podstawowych projektów skrzydeł i silnika przed końcem bieżącego roku podatkowego w Japonii, który kończy się 31 marca 2021 r.

Kolejnym krokiem będzie produkcja pierwszego prototypu myśliwca, który ma rozpocząć się w 2024 roku, a testy w locie mają rozpocząć się w 2028 roku po sfinalizowaniu planów projektowych i produkcyjnych.

Nowy myśliwiec ma zastąpić około 90 myśliwców F-2 Mitsubishi, które mają zostać wycofane w połowie lat 30. XX wieku. Japończycy wcześniej informowali, że ​​nowy myśliwiec będzie dostępny w technologii stealth, a także będzie nadawał się do współpracy z amerykańskim wojskiem.

Zobacz też: Siły Powietrzne USA chcą wprowadzić drony Skyborg do 2023 r., mają zastąpić stare F-16 i MQ-9 [+VIDEO]

W ciągu ostatniej dekady Japonia badała i rozwijała technologię myśliwców, w tym pracowała nad projektami i materiałami stealth, aktywnymi elektronicznie radarami skanującymi i dopalacze silników turbowentylatorowych.

Ponadto przeprowadzono również serię lotów testowych lokalnie zaprojektowanego i zbudowanego samolotu demonstrującego technologię myśliwców w latach 2016-2018, aby potwierdzić swoją pracę. Kraj wykorzystał dane zebrane z programu testowego w celu dalszego udoskonalenia swoich lokalnych możliwości.

Zobacz też: Siły zbrojne Armenii zestrzeliły azerbejdżańskiego drona [+VIDEO]

Kresy.pl/Defense News

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply