Solidarność przeciw CETA

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” krytykuje rząd za jego działania w sprawie układu o wolnym handlu z Kanadą – CETA.

„Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z ogromnym niepokojem obserwuje dotychczasowe działania przedstawicieli rządu RP dotyczące ewentualnego przyjęcia umowy CETA” – można przeczytać w oświadczeniu Komisji Krajowej „Solidarności” – „Za całkowicie niedopuszczalne uważamy wdrożenie tak kontrowersyjnego dokumentu bez przeprowadzenia wcześniej jakiejkolwiek publicznej debaty na temat konsekwencji tej decyzji”.

Związkowcy podkreślają, że negocjacje w sprawie CETA dalekie były od przejrzystości i nie brali w nich udziału przedstawiciele parlamentów państwowych, czyli rzeczywiści reprezentancie narodów, posiadający mandat do podejmowania takich zobowiązań.

NSZZ „Solidarność” podkreśla, że w treści ukłądu CETA „kryją się konkretne zapisy prawne, które w opinii wielu ekspertów prowadzą do tego, że na rynku pracy” skutkujące tym, iż „w przemyśle, handlu, usługach, a nawet w służbie zdrowia czy w edukacji decyzje będą należały nie do demokratycznych władz państwa narodowego, lecz do wielkich korporacji”. Związkowcom chodzi o „mechanizm ICS (ang. Investment Court System, czyli ponadpaństwowy sąd arbitrażowy do rozwiązywania konfliktów korporacje-państwo), daje korporacjom możliwość zaskarżenia praktycznie jakiejkolwiek wewnątrzkrajowej lub wewnątrzwspólnotowej regulacji prawnej, jeśli w ocenie korporacji zagraża ona jej spodziewanym zyskom”. Przypominają, że mechanizm ten ograniczy suwerenność państw narodowych, poprzez działanie „mechanizmu regulacyjnego” korporacje uzyskają wprost wpływ na stanowienie prawa państwowego.

Mechanizmy te pozwolą też skutecznie sabotować w trybunale arbitrażowym każdą zmianę w prawie pracy zatem CETA „zmierza do zwiększenia uprawnień międzynarodowych korporacji kosztem ograniczenia praw pracowniczych, konsumenckich i obywatelskich mieszkańców UE oraz Kanady”. Związkowcy obawiają się, że w najdalszych konsekwencjach może to prowadzić nawet do „prywatyzacji wszelkich usług publicznych takich jak m.in. edukacja, ochrona zdrowia czy transport publicznych”.

„Solidarność” przypomina też, że „przyjęcie umowy niesie ze sobą również ogromne ryzyko zalania polskiego rynku przez tanią, genetycznie modyfikowaną żywność z Kanady oraz innymi produktami spożywczymi wątpliwej jakości, których obecnie nie można importować do Polski”. Tymczasem Kanada jest trzecim co do wielkości produkcji wytwórcą żywności GMO.

Komisja Krajowa „Solidarności” zaznacza, że zgoda rządu na „tymczasowe” funkcjonowanie CETA „w żaden sposób nie rozwiązuje problemu”. „W związku z powyższym Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo sprzeciwia się podpisaniu umowy CETA w obecnym kształcie oraz domaga się od rządu RP podjęcia wszelkich działań zmierzających do zablokowania przyjęcia tej umowy, przeprowadzenia publicznej debaty, przedstawienia przewidywanych korzyści i zagrożeń dla Polski i jej obywateli przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej jej ratyfikacji” – podsumowują związkowcy.

Czytaj także: Cień CETA nad Polską

solidarnosc.org.pl/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply