Sąd Miejski w Syktywkarze wydał zaocznie nakaz aresztowania znanego rosyjskiego opozycjonisty i dawnego szachowego arcymistrza Garriego Kasparowa.

Decyzją sądu stolicy syberyjskiego regionu – Republiki Komi zaocznie areszt tymczasowy nałożono także na byłego członka Dumy Państwowej Giennadija Gudkowa, działaczkę na rzecz ochrony środowiska Jewgieniję Czirikowo i Iwanę Tiutrinę, uznanych już w Rosji za zagranicznych agentów i figurujących na liście ekstremistów oraz terrorystów.

Jak podaje agencja informacyjna Interfax wymiar tymczasowego aresztu dla trójki opozycjonistów to dwa miesiące od ich zatrzymania, lub od momentu przekazania do Rosji przez inne państwo. W sprawie kompetentny jest sąd Komi ponieważ to właśnie regionalny wydział Federalnej Służby Bezpieczeństwa prowadzi postępowanie w sprawie Kasparowa, Gudkowa, Czirikowo i Tiutrinowej.

W zależności od roli każdego z nich zarzuca się im tworzenie ugrupowania terrorystycznego, jego kierownictwo, finansowanie działalności terrorystycznej i publiczne jej usprawiedliwianie.

Kasparow to utalentowany rosyjski szachista pochodzenia żydowskiego, który pierwsze mistrzostwo świata zdobył w 1985 r. pokonując słynnego arcymistrza Anatolija Karpowa. Tytuł zachowywał do 2000 r. Zawodową karierę zakończył w 2005 r. Wówczas zaangażował się w działalność polityczną, kontestując władzę Władimira Putina z pozycji liberalnych.

Zapowiadał start w wyborach prezydenckich w 2008 r. do czego ostatecznie nie doszło. Bywał zatrzymywany na ulicznych wystąpieniach opozycji. W tym czasie był współliderem opozycyjnej koalicji “Inna Rosja” obejmującej siły od liberałów po radykalną Partię Narodowo-Bolszewicką, której lider Eduard Limonow był zarazem drugim przewodniczącym “Innej Rosji”. Wraz z dekompozycją “Innej Rosji” jej nazwę przechwycił ten drugi.

Karpow założył także ruch “Solidarność”, ale rychło popadł w konflikt z innymi działaczami. W 2013 r. emigrował do USA, a jego znaczenie na rosyjskiej opozycji zaczęło spadać. W 2014 r. Kasparow potępił aneksję Krymu przez Rosją, a w 2022 r. jej inwazję na dużą skalę na Ukrainę.

Czytaj także: Rosyjski działacz opozycyjny nie został wpuszczony do Gruzji

interfax.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply