Prezydent Białorusi zwolnił płk Andrieja Wtiurina (Andreja Uciuryna) ze stanowiska zastępcy sekretarza stanu Rady Bezpieczeństwa za „wykroczenia dyskredytujące rangę wojskowego”. Ten były szef ochrony Łukaszenki należał do jego bliskich współpracowników i najbardziej wpływowych osób w państwie. Został też zatrzymany.

Dekret ws. odwołania Wtiurina (Ucuryna) został podpisany przez Aleksandra Łukaszenkę 24 kwietnia br. Informacje o zatrzymaniu byłego wicesekretarza stanu białoruskiej Rady Bezpieczeństwa pojawiły się w mediach 29 kwietnia. Część źródeł podaje, że zatrzymano go już 22 kwietnia. Według nieoficjalnych informacji, jest oskarżany o przyjęcie sporej łapówki, w wysokości 150 tysięcy dolarów. Białoruskie KGB nie komentowało tych doniesień.

Serwis Rosbalt powołując się na źródło w białoruskich służbach bezpieczeństwa podał z kolei, że Wtiurin został zatrzymany za działania w interesie rosyjskich służb: Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) i Federalnej Służby Ochrony FR (FSO). Powodem aresztowania, według tego źródła, miały być liczne i powtarzające się wycieki informacji do tych służb. Zaznaczono zarazem, że Wtiurin nie jest szpiegiem, w klasycznym znaczeniu tego słowa, ale chodzi raczej o jego powiązania, które wyniósł ze swojej przeszłości. Urodził się bowiem w Rosji, gdzie później studiował i pracował, mając przyjaciół i znajomych wśród członków służb specjalnych Federacji Rosyjskiej.

Jak twierdzi źródło Rosbaltu, w sytuacji, gdy stosunki na linii Mińsk-Moskwa są zaostrzone, takie zachowanie ze strony kogoś z bliskiego otoczenia Łukasznki było nie do zaakceptowania i musiał zostać usunięty.

Urodzony w 1971 roku Wtiurin (Uciuryn) przez blisko 20 lat, od 1995 roku, pracował w służbie bezpieczeństwa prezydenta Białorusi, w latach 2007-2014 jako jej szef. Później Łukaszenko powołał go na wicesekretarza stanu w Radzie Bezpieczeństwa państwa. Uchodził za członka kręgu najbliższych współpracowników Łukaszenki, a także jego rodziny. Część mediów zwraca uwagę, że w zasadzie pomagał wychowywać Kolę, syna białoruskiego przywódcy. W białoruskich mediach Wtiurin/Ucuryn był regularnie umieszczany w rankingach najbardziej wpływowych osób w państwie.

Czytaj także: Swanidze: Moskwa proponuje Łukaszence stanowisko premiera zjednoczonego państwa

Tut.by / rosbalt.ru / Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply