Kontrwywiad SBU zatrzymał w Kijowie agenta FSB, który prowadził sabotaż informacyjny przeciwko Ukrainie.

Jak czytamy w środowym komunikacie Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, kontrwywiad SBU zatrzymał w Kijowie agenta FSB, który prowadził sabotaż informacyjny przeciwko Ukrainie. To były urzędnik ukraiński, który w poprzednich latach pracował w Ministerstwie Paliw i Energii, Komitecie Rezerw Państwowych oraz Ministerstwie Przemysłu Węglowego.

Po odejściu ze służby cywilnej w 2014 roku zaczął pozycjonować się jako „ekspert polityczny” i autor publikacji, w których chwalił agresywną politykę Kremla wobec Ukrainy.

Zobacz też: Daniłow: SBU zajmuje się Arestowyczem

Oskarżony miał publikować na portalach społecznościowych posty, w których proponował „przyłączenie” wschodnich obwodów Ukrainy do obwodu rostowskiego. Kontrwywiad SBU udokumentował wydarzenia dotyczące przestępczej działalności rosyjskiego agenta.

“Kompleksowe badanie kryminalistyczne, psychologiczno-językowe potwierdziło, że materiały dokumentacyjne przygotowane przez podejrzanego na zlecenie FSB były skierowane przeciwko bezpieczeństwu państwa Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Podczas przeszukań domu i samochodu, SBU zabezpieczyła sprzęt komputerowy, telefony komórkowe oraz dokumenty.

Został tymczasowo aresztowany. Trwa śledztwo, które ma na celu ustalenie wszelkich okoliczności przestępstwa. Sprawcy grozi do 15 lat więzienia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply