Miarą znaczenia, jakie polskie władze przywiązują do współpracy gospodarczej z Kazachstanem, był fakt obecności na Forum w Astanie prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Duda uczestniczył w zamknięciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Wraz z nim podsumował go prezydent Kazachstanu, Nursułtan Nazarbajew. Duda chwalił relacje z Kazachstanem, ale też wspomniał o spadku obrotów handlowych w ostatnim okresie mówiąc, że „musimy wrócić do tego co było cztery lata remu”. Zaznaczył jednak wyraźny wzrost w handlu dwustronnym w zeszłym roku i dopingował przedsiębiorców do nawiązywania współpracy.Duda podkreślał też rolę Kazachstanu w polityce międzynarodowej: „Kazachstan rzeczywiście realizuje w tym momencie bardzo ważną misję budowania architektury pokoju w Syrii. To tutaj odbywają się spotkania, które mają za zadanie doprowadzenie do zakończenia tego konfliktu zbrojnego. A rola, która Kazachstan odbywa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest niebagatelna i będziemy wdzięczni za te informacje i podzielenie się doświadczeniami”.

Prezydent Nazarbajew zwracał z kolei uwagę, że jego państwo znajduje się w samym centrum Azji, zaś Polska w centrum Europy, co czyni uwarunkowania ich funkcjonowania „tożsamymi”. Mówił o tym w kontekście kreowania lepszej komunikacji między dwoma państwami i dwoma kontynentami. „Jesteśmy gotowi pomagać sobie nawzajem także w formowaniu nowoczesnej infrastruktury transportowej dla przyspieszenia dostawy towarów z Azji do Europy i odwrotnie” – powiedział Nazarbajew.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent Kazachstanu sformułował jednak pod adresem Polski pewien postulat. „Długo oczekiwanym wydarzeniem było otwarcie 28 maja bezpośredniego połączenia lotniczego między Astaną a Warszawą i to, że my uchyliliśmy reżim wizowy między naszymi krajami, o to samo prosimy polską stronę” – powiedział Nazarbajew.

Nazarbajew opowiedział się również za rozwojem współpracy w dziedzinie nauki i wykształcenia, przypominając, że obecnie około 700 młodych obywateli Kazachstanu uczy się w Polsce. Wspomniał też o ważne roli 32 tys. Polaków w Kazachstanie – „To nasi obywatele” – stwierdził gospodarz Forum. Prezydent Duda odpowiedział – „Cieszę się również obecności młodzieży z Kazachstanu w Polsce. Mówię tu o obecności studentów. Bardzo liczę, że będzie ich więcej”

Słowa prezydentów nie były czczą retoryką. W trakcie zamknięcia Forum polskie przedsiębiorstwa podpisały bowiem 10 umów z kazachstańskimi kooperantami. Specjalne porozumienie zawarły też Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i kazachstańskie Centrum Transferu i Komercjalizacji Technologii Rolnych. Łącznie w całym forum wzięli udział przedsiębiorcy reprezentujący około 250 firm z obu państw. W najlepiej rozwiniętym państwie Azji Centralnej działa już 190 polskich podmiotów gospodarczych. To postęp ponieważ 15 lat temu było ich tylko 40. Władze tego państwa od dawna zachęcają polskich inwestorów do aktywności.

inform.kz/businessinsider.com.pl/wpolityce.pl/kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz