Boeing dostarczy MON samoloty dla VIP-ów

Inspektorat Uzbrojenia MON i amerykański koncern Boeing podpisały wartą około 2 mld złotych netto umowę na dostawę trzech samolotów średniej wielkości B737 do przewozu najważniejszych osób w państwie. Boeing ma dostarczyć resortowi obrony dwa nowe samoloty i jeden używany.

Kontrakt jest wart około 2 mld złotych netto, a po doliczeniu podatku – około 2,5 mld. Przewiduje dostawę trzech samolotów Boeing 737-800 (w wersji z salonką są one oznaczane jako Boeing Business Jet – BBJ2). Jeden z nich – używany – ma trafić do Polski jeszcze w tym roku. Będzie to samolot pasażerski, który z czasem zostanie przerobiony na salonkę. Pozostałe dwie zupełnie nowe jednostki mają być dostarczone jesienią 2020 roku.

Czytaj również: MON zaprosił Amerykanów do negocjacji ws. średnich samolotów dla VIP-ów bez przetargu

Procedurę, która doprowadziła do podpisania umowy, Inspektorat Uzbrojenia uruchomił 10 marca. Zamówienie zostało złożone w trybie przetargu z wolnej ręki, negocjacje prowadzono tylko z Boeingiem. Wcześniej Inspektorat unieważnił poprzednie postępowanie dotyczące zakupu samolotów, bowiem złożone przez Boeinga i czeską firmę Glomex oferty zawierały błędy formalne i były za drogie: miały wartość, odpowiednio, około 3,44 mld złotych i około 2,66 mld złotych.

kresy.pl/ rmf24.pl0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz