Polski pomnik odsieczy wiedeńskiej znajdował się na wzgórzu Kahlenberg w Austrii. Został on zbezczeszczony wczoraj w nocy przez nieznanych sprawców.

O zbezczeszczeniu budowanego pomnika odsieczy wiedeńskiej informację przekazał marszałek Sejmu, członek Trybunału Stanu Józef Zych, który bierze udział uroczystościach 334. rocznicy zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem. Były marszałek przekazał, że podczas wczorajszej nocy nieznani sprawcy wykonali wulgarny napis na pomniku króla Jana III Sobieskiego i oblali go czarną farbą. Zniszczeniu uległ również postument ustawiony na Kahlenbergu przez Ukraińców. Monument ten ma upamiętniać udział kozaków w walkach z Turkami pod Wiedniem w 1683 r.Józef Zych podkreślił, że zbezczeszczenie pomnika odsieczy wiedeńskiej miało miejsce pomimo zwiększonej ochronie policji pobliskiego kościoła św. Józefa, prowadzonego przez polskich księży zmartwychwstańców.

ZOBACZ TAKŻE: Zniszczony krzyż, barwy UPA i runy SS – zdewastowano pomnik ofiar rzezi w Hucie Pieniackiej [+VIDEO/+FOTO]

Władze spodziewały się ekscesów w związku z rocznicą zwycięstwa nad Turkami oblegającymi Wiedeń – tłumaczył były marszałek. Zaznaczył jednocześnie, że władze Austrii potraktowały atak na pomnik poważnie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oświadczył z kolei, że będzie prosił o informowanie w sprawie zniszczenia pomnika. Właśnie lecę do Wiednia na jutrzejsze uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Wiedniem. Będę na miejscu także prosił o informacje w sprawie zniszczenia polskiego obelisku na Kahlenbergu – oświadczył dzisiaj Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że pomnik odsieczy wiedeńskiej został już oczyszczony i pozostanie pilnowany do niedzieli, do czasu rozpoczęcia uroczystości w 334. rocznicę bitwy pod Wiedniem.

Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu budowany jest pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu. Kamień węgielny został ustawiony w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Monument ma być gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kahlenberg pozostaje ważnym miejscem dla historii Europy. To właśnie z tego wzgórza w 1683 r. król Jan III Sobieski dowodził wygraną z Turkami bitwą o Wiedeń.

Na Kahlenbergu miały dzisiaj miejsce dwie przeciwstawne demonstracje – skrajnej lewicy i prawicy. Teren jest zabezpieczany przez austriacką policję.

kresy.pl / interia.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz