Polski pomnik odsieczy wiedeńskiej znajdował się na wzgórzu Kahlenberg w Austrii. Został on zbezczeszczony wczoraj w nocy przez nieznanych sprawców.

O zbezczeszczeniu budowanego pomnika odsieczy wiedeńskiej informację przekazał marszałek Sejmu, członek Trybunału Stanu Józef Zych, który bierze udział uroczystościach 334. rocznicy zwycięstwa nad Turkami pod Wiedniem. Były marszałek przekazał, że podczas wczorajszej nocy nieznani sprawcy wykonali wulgarny napis na pomniku króla Jana III Sobieskiego i oblali go czarną farbą. Zniszczeniu uległ również postument ustawiony na Kahlenbergu przez Ukraińców. Monument ten ma upamiętniać udział kozaków w walkach z Turkami pod Wiedniem w 1683 r.

Józef Zych podkreślił, że zbezczeszczenie pomnika odsieczy wiedeńskiej miało miejsce pomimo zwiększonej ochronie policji pobliskiego kościoła św. Józefa, prowadzonego przez polskich księży zmartwychwstańców.

ZOBACZ TAKŻE: Zniszczony krzyż, barwy UPA i runy SS – zdewastowano pomnik ofiar rzezi w Hucie Pieniackiej [+VIDEO/+FOTO]

Władze spodziewały się ekscesów w związku z rocznicą zwycięstwa nad Turkami oblegającymi Wiedeń – tłumaczył były marszałek. Zaznaczył jednocześnie, że władze Austrii potraktowały atak na pomnik poważnie.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oświadczył z kolei, że będzie prosił o informowanie w sprawie zniszczenia pomnika. Właśnie lecę do Wiednia na jutrzejsze uroczystości związane z rocznicą bitwy pod Wiedniem. Będę na miejscu także prosił o informacje w sprawie zniszczenia polskiego obelisku na Kahlenbergu – oświadczył dzisiaj Szczerski.

Prezydencki minister zaznaczył, że pomnik odsieczy wiedeńskiej został już oczyszczony i pozostanie pilnowany do niedzieli, do czasu rozpoczęcia uroczystości w 334. rocznicę bitwy pod Wiedniem.

Na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu budowany jest pomnik poświęcony królowi Janowi III Sobieskiemu. Kamień węgielny został ustawiony w 2013 r., w 330. rocznicę odsieczy wiedeńskiej. Monument ma być gotowy na setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Kahlenberg pozostaje ważnym miejscem dla historii Europy. To właśnie z tego wzgórza w 1683 r. król Jan III Sobieski dowodził wygraną z Turkami bitwą o Wiedeń.

Na Kahlenbergu miały dzisiaj miejsce dwie przeciwstawne demonstracje – skrajnej lewicy i prawicy. Teren jest zabezpieczany przez austriacką policję.

kresy.pl / interia.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz