Gotowy pakiet ustaw trafi do Sejmu po rozwiązaniu przez PiS sprawy Trybunału Konstytucyjnego.

Zbigniew Ziobro w TVP2 określił zakres zaplanowanych zmian w kwestii sądownictwa. Reforma ma dotyczyć: kwestii wprowadzania sędziów do zawodu i zasad ich awansu, samej organizacji wymiaru sprawiedliwości oraz zasad postępowania dyscyplinarnego.

Reforma ma zmniejszyć liczbę szczebli sądów z trzech (rejonowego, okręgowego i apelacyjnego) do dwóch. W kwestii postępowania dycyplinarnego korporacjom sędziowskim zostanie odebrana wyłączność stwierdzania czy kwestionowane zachowanie sędziego było etyczne. Według Zbigniewa Ziobry głównym celem zmian jest zwiększenie niezawisłości sędziów, a nie sądów. Minister uważa, że sprawność mechanizmów postępowania dycyplinarnego pozwoli na zachowanie odpowiedniej niezawisłości.

Zdaniem Zbigniewa Ziobro, w momencie kiedy sędziego sądzą inni sędziowie trudo jest pociągnąć kogokolwiek do odpowiedzialności. Ministerstwo rozważa wprowadzenie rozwiązań wprowadzających “czynnik społeczny”, podobny do ławy przysięgłych, gdzie to obywatele mieliby decydować o ocenie działania sędziego. Dodatkowo przy Sądzie Najwyższym ma zostać powołana nowa izba ds. dyscyplinarych, w której skład weszliby nowo powołani sędziowie o nieposzlakowanej opinii, niezwiązani z “sędziowską korporacją”.

kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply