Rząd Szwajcarii zakazał eksportu sprzętu wojskowego do polskiego dostawcy. Ma to związek z ustaleniem, że około 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę, co stanowi naruszenie szwajcarskiego prawa.
Rząd Szwajcarii poinformował w piątek, że wstrzymuje eksport sprzętu wojskowego do polskiego dostawcy po ustaleniu, że około 645 tys. sztuk amunicji małokalibrowej produkcji szwajcarskiej trafiło na Ukrainę, co stanowi naruszenie szwajcarskiego prawa.
Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych poinformował, że eksport do polskiej firmy zostanie wstrzymany, ponieważ "ryzyko przekierowania na Ukrainę oceniane jest jako zbyt wysokie".
W niedzielę w nocy 30-letnia kobieta miała zostać zgwałcona przez kierowcę Ubera, 42-letniego obywatela Gruzji. Firma przewozowa wydała w związku ze sprawą oświadczenie zapewniające o podjęciu działań wyjaśniających i współpracy z organami ścigania.
Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga, prok. Norbert Woliński, do zdarzenia doszło po zakończeniu realizacji zamówionego przejazdu na warszawskiej Białołęce. "Kierowca wykorzystał bezradność kobiety, która znajdowała się w stanie zmęczenia fizjologicznego związanego z zażyciem leków oraz alkoholu. Doprowadził pokrzywdzoną do obcowania płciowego" – przekazał prokurator.
42-letni kierowca nie przyznaje się do winy. Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące, a śledczy badają okoliczności zdarzenia.
Międzynarowody Trybunał Karny wydał w czwartek nakaz aresztowania premiera Izraela Binjamina Netanjahu, byłego izraelskiego ministra obrony Joawa Galanta i jednego z liderów Hamasu Mohammeda Deifa.
Izba Przygotowawcza Trybunałi w Hadze przekazała, że „wydała nakazy aresztowania dwóch osób, pana
Benjamina Netanjahu i pana Joawa Galanta, za zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne popełnione od co najmniej 8 października 2023 r. do co najmniej 20 maja 2024 r., czyli dnia, w
którym prokuratura złożyła wnioski o nakazy aresztowania”, zacytował w czwartek portal Middle East Monitor.
Trybunał stwierdził, że „znalazł uzasadnione podstawy”, aby sądzić, że Netanjahu i Gallant „ponoszą odpowiedzialność karną za następujące zbrodnie jako współsprawcy wspólnie z innymi: zbrodni wojennej głodzenia jako metody prowadzenia wojny oraz zbrodni przeciwko ludzkości morderstwa, prześladowania".
Prezydent uznawanej przez kilka państwa świata Abchazji, Asłan Bżanija zadeklarował rezygnację ze stanowiska. Warunkiem było wycofanie się opozycjonistów z okupacji budynków rządowych.
We wtorek Bżanija podpisał dokument o następującej treści - "W celu zachowania stabilności i porządku konstytucyjnego w kraju, zgodnie z art. 65 Konstytucji Republiki Abchazji, składam rezygnację z pełnienia funkcji Prezydenta Republiki Abchazji". Dokument został wydany po kilku godzinach negocjacji jego przedstawicieli z reprezentantami opozycji, jakie odbywały się w siedzibie Ministerstwa Obrony separatystycznej republiki.
Zgodnie z podpisaną przez strony umową Bżania zadecydował o złożeniu warunkowej rezygnacji. Warunkiem
było opuszczenie jeszcze we wtorek kompleku budynków rządowych przez okupujących je zwolenników opozycji. Pełniącym obowiązki głowy państwa będzie dotychczasowy wiceprezydent Badra Gunba. Wraz
z Bżanią do dymisji podał się premier Aleksandr Ankwab. Na stanowisku szefa rządu ma go zastąpić Walerij Bganba. Dotychczasowi ministrowie pozostaną na stanowiskach, zrelacjonował portal Abkhaz
World.
Seimas przegłosował wotum zaufania dla premiera z ramienia Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP). Nie została nim przewodnicząca stronnictwa lecz Gintautas Paluckas.
Za kandydaturą Paluckasa zagłosowało 88 parlamentarzystów. 36 posłów zagłosowało przeciw. Sześciu wstrzymało się od głosu. Socjaldemokratę popali wszyscy posłowie tworzący nową koalicję rządzącą, a więc także reprezentanci populistycznej partii "Świt nad Niemnem" (NA) oraz Związku Demokratów "W imię Litwy" (VL). Portal Delfi twierdzi, że Paluckasa poparli również trzej deputowani tworzący tak zwaną Frakcję Mieszaną, tworzoną przez jednego polityka partii Wolność i Sprawiedliwość (LT), posła nacjonalistycznego Zjednoczenia Narodowego (NS) i jednego posła niezależnego.
Od głosu wstrzymało się pięciu członków frakcji Chłopów-Zielonych i Związku Chrześcijańskich Rodzin, utworzonej przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin wspólnie z Litewskim Związkiem Rolników i Zielonych (LVŽS). Pozostali z 11 parlamentarzystów z tej frakcji nie wzięli udziału w głosowaniu. Wstrzymał się także jeden przedstawciele dotychczasowej głównej partii rządzącej - Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD). Pozostali jej członkowie zagłosowali przeciw.
Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk oświadczył we wtorek, że MSWiA wystąpiło o wykreślenie zapisu o możliwości płacenia cudzoziemcom za ich wyjazd z Polski.
W ubiegłym tygodniu zwracaliśmy uwagę, że w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawiła się nowelizacja ustawy o cudzoziemcach, która miała umożliwić odsyłanie obcokrajowców do ich państw pochodzenia w zamian za zapłacenie im. Sprawa wywołała oburzenie w mediach.
We wtorek wieczorem wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk odniósł się do tej kwestii.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!