Zagrożenie terrorystyczne w UE. Szefowa MSW Niemiec ostrzega

Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser ostrzegła przed dużym zagrożeniem ze strony islamskiego terroryzmu.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec wypowiadała się w minionym tygodniu w Brukseli przed spotkaniem szefów MSW państw unijnych. Odniosła się do ataku nożownika, który miał miejsce w poprzedni weekend w Paryżu. Brutalny atak “pokazuje, jak duże i poważne jest obecnie w UE zagrożenie związane z islamistycznym terroryzmem – nie tylko w Niemczech, ale także we wszystkich krajach sąsiednich” – podkreśliła Nancy Faeser (SPD), cytowana przez portal Deutsche Welle.

Faeser wyraziła obawę, że “niebezpieczeństwo dalszej emocjonalizacji i radykalizacji islamistycznych sprawców jest wysokie”.

Przed “ogromnym ryzykiem” ataków terrorystycznych na terenie UE przed Bożym Narodzeniem ostrzegła także unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. “W związku z wojną między Izraelem a Hamasem i polaryzacją, jaką powoduje ona w naszym społeczeństwie, biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, istnieje ogromne ryzyko ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej” – powiedziała. Johansson zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 30 mln euro na ochronę szczególnie narażonych na ataki miejsc.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji ocenia, że atak Hamasu na Izrael i izraelska ofensywa w Strefie Gazy znacznie zwiększyły zagrożenie terroryzmem w Niemczech. Opublikowana w ubiegłą środę analiza niemieckiego kontrwywiadu wskazuje na zagrożenie ze strony grupy terrorystycznych, jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie (IS).

Zwracaliśmy uwagę, że w ostatnim czasie w Niemczech zatrzymano trzech islamistów w wieku 15, 16 i 20 lat. Planowali ataki na jarmarki bożonarodzeniowe.

W Niemczech odnotowano w tym roku znaczny wzrost liczby dochodzeń w sprawie terroryzmu wszczętych przez niemiecką Prokuraturę Generalną. Od początku stycznia do końca września tego roku wszczęto 356 śledztw związanych z terroryzmem islamistycznym. Chodzi głównie o zarzut przynależność do organizacji terrorystycznej.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply