Istnieje “ogromne ryzyko” ataków terrorystycznych na terenie UE przed Bożym Narodzeniem – ostrzegła we wtorek unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson. Jako powód wskazała trwający konflikt na Bliskim Wschodzie.

Unijna komisarz wypowiadała się we wtorek przed posiedzeniem Rady UE poświęconym wymiarowi sprawiedliwości i bezpieczeństwu wewnętrznemu. “W związku z wojną między Izraelem a Hamasem i polaryzacją, jaką powoduje ona w naszym społeczeństwie, biorąc pod uwagę zbliżający się okres świąteczny, istnieje ogromne ryzyko ataków terrorystycznych w Unii Europejskiej” – oświadczyła Ylva Johansson, cytowana przez portal Politico.

Johansson zapowiedziała przeznaczenie dodatkowych 30 mln euro na ochronę szczególnie narażonych na ataki miejsc.

W sobotę doszło do ataku nożownika w Paryżu. Zginął niemiecki turysta urodzony na Filipinach, a dwie inne osoby odniosły obrażenia niezagrażające życiu. Okazało się, że napastnik pochodzenia irańskiego, Armand Rajabpour-Miyandoab, złożył przysięgę na wierność Państwu Islamskiemu. Miał też powiązania z innymi islamistycznym zabójcami.

Z kolei w Niemczech w ostatnim czasie zatrzymano trzech islamistów w wieku 15, 16 i 20 lat. Planowali ataki na jarmarki bożonarodzeniowe.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony Konstytucji ocenia, że atak Hamasu na Izrael i izraelska ofensywa w Strefie Gazy znacznie zwiększyły zagrożenie terroryzmem w Niemczech. Opublikowana w ubiegłą środę analiza niemieckiego kontrwywiadu wskazuje na zagrożenie ze strony grupy terrorystycznych, jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie (IS).

W listopadzie polska policja zatrzymała 38-letnią kobietę, która w nocy z 10 na 11 listopada podłożyła ładunek wybuchowy na jednej z ulic w Śródmieściu i go podpaliła. Interesowała się tzw. Państwem Islamskim. Usłyszała zarzut zagrożenia i sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz przygotowania do spowodowania takiego zagrożenia.

politico.eu / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply