Parlament Egiptu zaaprobował przekazanie Arabii Saudyjskiej kontroli nad dwiema wyspami na Morzu Czerwonym. Decyzja odzwierciedla zacieśnienie relacji obu państw.

Parlament Egiptu zaaprobował dziś wniosek o oddanie kontroli nad wyspami Tinarf i Sanarif. Znajdowały się one w jurysdykcji Egiptu od 1950 roku, który przejął nad nimi kontrolę na prośbę ówczesnego króla Arabii Saudyjskiej. Ten stan przedłużył się po pogorszeniu relacji obu państw, po rewolucji w Egipcie w 1952 roku. Dalsze ich załamanie związane było z wojną w Jemenie gdzie 50 tysięczny egipski korpus interweniował w latach 1962-67 na rzecz zainspirowanych przykładem egipskich Wolnych Oficerów, wojskowych rewolucjonistów. Arabia Saudyjską popierała w tej wojnie rojalistów wygnanego emira Muhammada al-Badra.

Wzajemne relacje między Kairem a Rijadem uległy normalizacji dopiero w latach 70 XX wieku, ale oba państwa nadal konkurowały o pozycję lidera w świecie arabskim. Fala zamieszek, rewolucji  i przewrót wojskowy, do jakich doszło w Egipcie w latach 2011-2013 i objęcie rok później prezydentury, a w praktyce autorytarnej władzy, przez gen. Abdel Fattaha as-Sisiego, doprowadził do znacznego zbliżenia obu państw.

Ważną rolę odegrała w tym fatalna sytuacja egipskiej gospodarki. Fattah as-Sissi chętnie korzysta z saudyjskiego wsparcia finansowego, w zamian za to skoordynował politykę zagraniczną z dyplomacją saudyjską. Wyraża się to we wrogości wobec rządzącego palestyńską Strefą Gazy Hamasu, który za wrogi sobie (jako powiązany jednocześnie z Katarem i Iranem) uważają także Saudowie.

Egipcjanie wsparli militarnie w Libii frakcję popieraną także przez Rijad, konkurującą o władzę nad tym krajem z ugrupowaniami wspieranymi przez Katar i Turcję. Egipt wsparł saudyjską interwencję zbrojną w Jemenie, trwającą od marca 2015 roku, a także, za przykładem skupionych wokół Saudów monarchii Półwyspu Arabskiego, zerwał niedawno stosunki dyplomatyczne z Katarem i przyłączył się do faktycznej blokady komunikacyjnej tego państwa. Dzisiejsza decyzja parlamentu Egiptu potwierdza prosaudyjską linię polityki zagranicznej jego władz.

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply