Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski udaje się na rozmowy do Waszyngtonu i Nowego Jorku. Przed wylotem rozmowa ze specjalnym wysłannikiem rządu USA nt. Ukrainy i bezpieczeństwa w regionie.

W środę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski rozpoczyna serię spotkań z amerykańskimi politykami. Najpierw w Warszawie spotyka się ze specjalnym wysłannikiem rządu USA na Ukrainę, Kurtem Volkerem. Jak poinformował sam Szczerski,  tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu na wschodniej Ukrainie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Po tym spotkaniu prezydencki minister wylatuje do Stanów Zjednoczonych. W czwartek spotka się tam z przedstawicielami Departamentu Stanu oraz doradcami prezydenta USA w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. W oficjalnej informacji nie podano, z kim dokładnie ma rozmawiać Szczerski. Pałac Prezydencki zaznacza jednak, że oprócz kwestii bezpieczeństwa w perspektywie tegorocznego szczytu NATO, prezydencki minister „będzie rozmawiał o szeroko pojmowanej polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej i o bieżącym stanie naszych relacji”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, Szczerski weźmie udział w seminarium „Wzmacnianie wolności i swobody ekonomicznej poprzez Inicjatywę Trójmorza” („Advancing Liberty and Economic Freedom through The Three Seas Initiative”), którego organizatorem jest neokonserwatywny think tank The Heritage Foundation. Podczas seminarium, prezydencki minister ma odbyć serię rozmów z przedstawicielami amerykańskich kół opiniotwórczych i doradczych. Tzw. Inicjatywa Trójmorza jest mocno promowana przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę, który uczynił z kwestii zacieśnienia współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Morza Adriatyckiego pod egidą USA jeden z filarów polityki swojej prezydentury.

W piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP spotka się w Nowym Jorku z przedstawicielami państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tematem rozmów będą założenia debaty wysokiego szczebla, którą Polska planuje zorganizować w maju. Od początku roku Polska objęła na okres dwóch lat niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa. W maju nasz kraj będzie przez miesiąc sprawować w niej przewodnictwo.

Przeczytaj: USA popierają Izrael i stawiają Polsce ultimatum

Czytaj również: USA wprowadziły sankcje wobec polskich władz? MSZ zaprzecza

Zobacz także: Wiceszef MSZ w USA – rozmowy z organizacjami żydowskimi i proizraelskimi politykami o ustawie o IPN

prezydent.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    lp :

    Czy aby wziął odpowiedni zapas wazeliny, szczególnie w aspekcie „szeroko pojmowanej polsko-amerykańskiej współpracy dwustronnej”… Swoją drogą to mu nie zazdroszczę, gdyż jeżeli ma trochę poczucia godności i honoru to zostaną one wystawione na niełatwą próbę.