9 marca do Wilna przybędzie premier Mateusz Morawiecki. Spotka się ze swoim litewskim odpowiednikiem Sauliusem Skvernelisem.

O planowanej wizycie Morawieckiego w Wilnie poinformowała służba prasowa litewskiego rządu. Premierzy Polski i Litwy mają rozmawiać o kwestiach współpracy gospodarczej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Tematem uzgodnień będą między innymi wielkie inwestycje infrastrukturalne: drogi łączącej oba państwa (via Baltica), linii kolejowej (Rail Baltica) oraz GIPL, czyli połączenie systemów gazowych Polski i Litwy.

„Po spotkaniu premierów w siedzibie litewskiego rządu zostanie podpisane polsko-litewskie memorandum dotyczące współpracy strategicznej w dziedzinie energetyki” – informuje czołowy polski portal na Litwie L24.lt. Portal twierdzi, że tematem rozmów dwóch szefów rządów będą także kwestie wspólnoty Polaków na Litwie.

Rząd PiS od zeszłego roku doprowadził do znacznego ocieplenia relacji z sąsiednim państwem w sposób instytucjonalny dyskryminującym Polaków zamieszkujących zwarcie Wileńszczyźnie. Czołowym orędownikiem bezwarunkowej współpracy z Litwą jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w czasie swojej wrześniowej wizyty w Wilnie i w przemówieniu na forum litewskiego parlamentu nie wymienił interesów naszych rodaków wśród kluczowych zagadnień stosunków Polski i Litwy. W podobnym tonie Kuchciński wypowiadał się w czasie wizyty w Polsce jego litewskiego odpowiednika w Polsce, Viktorasa Pranckietisa, który 1 marca przemawiał z trybuny sejmowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W październiku zeszłego roku mianowana przez PiS nowa ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska zaakceptowała zresztą dyskryminacyjną ustawę, której rząd PO-PSL odmawiał aprobaty i przedstawiła jako sprawę problemową w stosunkach z Litwą. Z kolei prezydent Andrzej Duda, goszcząc na Litwie przy okazji rocznicy powstania Republiki Litewskiej użył skandalicznego sformułowania o „wygórowanych” żądaniach Polaków na Litwie.

Czytaj także: Hipokryzja do potęgi drugiej czyli marszałek Kuchciński w sprawie Litwy

L24.lt/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz