JP Morgan otrzyma rekordową rządową dotację dla instytucji finansowej. „Rząd dorzuci się do instalowania w Polsce międzynarodowej finansjery” – komentuje poseł Robert Winnicki.

Jak poinformował dziś „Puls Biznesu”, największy amerykański bank, JP Morgan Chase, otrzyma rekordową rządową dotację dla instytucji finansowej.

– „Mercedes” w usługach podpisał umowę na rządową dotację wysokości 20,2 mln zł. W historii centrów usług więcej dostał tylko IBM – czytamy na łamach „PB”. IBM w 2010 roku otrzymał 31,5 mln zł dotacji. Dziennik zaznacza, że kwota 20,2 mln zł na rzecz JP Morgan dofinansuje stworzenie od 3 do 5 tys. miejsc pracy w Warszawie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy wcześniej, JP Morgan ma otworzyć w Polsce jedną ze swoich głównych siedzib. Poinformował o tym w ubiegłym roku ówczesny wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Morawiecki, dziś szef polskiego rządu, entuzjastycznie odnosił się do tych planów.

– Na 99,9% mamy bardzo dobre informacje bo jeden z największych banków chce jedną z trzech czy czterech głównych siedzib ulokować w Polsce – powiedział po spotkaniu w USA. Argumentował, że oznacza to tysiące nowych miejsc pracy w Polsce.  Później przekonywał, że decyzja o ulokowaniu w Polsce jednej z siedzib „największego pod względem kapitalizacji banku na świecie”, to dowód zaufania do naszej gospodarki. Amerykański bank planuje uruchomić placówkę w Warszawie już w połowie tego roku.

– Morawiecki nie tylko sprowadza do Polski agresywny kapitał spekulacyjny ale i… funduje mu 20 mln. prezentu na dzień dobry. Tak, emerycie, pielęgniarko, prawniku, handlarzu czy rolniku – rząd dorzuci się Twoimi pieniędzmi do instalowania w Polsce międzynarodowej finansjery. Skandal – komentuje na Facebooku poseł Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego.

Wcześniej, w rozmowie z portalem Kresy.pl Winnicki zwracał uwagę, że Mateusz Morawiecki reprezentował międzynarodowy kapitał finansowy w Polsce, który nadal u nas promuje. – O kuriozum ociera się fakt, że witał u nas z otwartymi rękami kapitał spekulacyjny – JP Morgan mówił poseł.

Zobacz: Winnicki o Morawieckim: „Banksterzy biorą rząd” [+VIDEO]

„PB” przypomina, że wśród ostatnich umów podpisanych przez rząd z zagranicznymi firmami są m.in. umowa z Hutchinson Poland na 8,7 mln zł (inwestycja w zakład produkcji uszczelek do samolotów i samochodów), z Nokia Solutions and Networks na taką samą kwotę (centrum badawczo-rozwojowe we Wrocławiu) oraz umowa z ABB na 4,9 mln zł (utworzenie centrum usług wspólnych w Krakowie).

– Dostrzegam bardzo wyraźny trend w polityce gospodarczej wicepremiera Morawieckiego polegający na tym, że kolejne przywileje podatkowe przyznawane są międzynarodowym korporacjom – mówił portalowi Kresy.pl w ub. roku wicemarszałek Sejmu z ramienia Kukiz’15 Stanisław Tyszka.

– Stanowisko Kukiz’15 jest takie: polski rząd powinien się skupić przede wszystkim na ulżeniu polskim małym i średnim przedsiębiorcom. Należy dokonać głębokiej deregulacji, zdjąć z małych i średnich przedsiębiorców bardzo dużą ilości niepotrzebnych obowiązków, radykalnego obniżenia i uproszczenia podatków – podkreślał polityk K’15.

Pb.pl / businessinsider.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz