Funkcjonariusze katowickiej ABW zatrzymali cztery osoby podejrzane o wyłudzanie podatku VAT w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Działalność grupy była związana z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami kolorowymi. Sprawa dotyczy wyłudzeń na szkodę Skarbu Państwa nienależnego zwrotu podatku od towarów i usług w latach 2014-2015 – poinformowała Agencja we wtorek.

Zatrzymania miały miejsce 12 i 24 stycznia 2022 r. na terenie województw śląskiego i podlaskiego. Trzej z zatrzymanych to byli udziałowcy i członkowie zarządu spółek, które wystawiły łącznie kilkaset fikcyjnych faktur VAT na sprzedaż metali kolorowych o łącznej kwocie ponad 56 mln zł. “Transakcje przeprowadzane były z firmą z Bielska Białej, należącą do czwartego z zatrzymanych – aktualnie głównego podejrzanego w śledztwie. Ta spółka z kolei wystawiła kolejnych kilkaset fikcyjnych faktur potwierdzających rzekomy obrót metalami kolorowymi na kwotę ponad 76 milionów złotych. Następnie kolejna firma z Dąbrowy Górniczej dokonywała fikcyjnych wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów do podmiotów czeskich i słowackich. Spółka z Dąbrowy Górniczej otrzymała z tego tytułu nienależne zwroty podatku VAT w łącznej wysokości co najmniej 3,8 mln złotych” – podkreślono w komunikacie.

Śledztwo dotyczy  karuzeli podatkowej oraz wyłudzeń podatku VAT dokonywanych w latach 2013-2017 przez spółkę z Dąbrowy Górniczej. Sprawa miała związek z fikcyjnym, wewnątrzwspólnotowym obrotem i dostawami katody niklowej, cynku, aluminium, płyt ołowianych i bieli cynkowej. W wyniku tego procederu spółka uzyskała nienależne zwroty podatku VAT w wysokości ok. 53 mln zł.

ABW informuje, że biorący udział w procederze wspólnik i członek zarządu jednej ze spółek oraz właściciel bielskiego podmiotu decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych dwóch podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze ABW zatrzymali na terenie Śląska cztery osoby będące członkami zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem VAT przy obrocie wyrobami stalowymi. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby doszło do straty Skarbu Państwa na kwotę ponad 269 mln.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że kolejne pięć osób usłyszało zarzuty w związku z wystawianiem fikcyjnych faktur VAT. Tym razem na kwotę ponad 6,4 mln zł. Dotychczas w sprawie zarzuty związane z procederem wystawiania fikcyjnych faktur na łączną kwotę ponad 68 mln zł usłyszało 67 osób.

Informowaliśmy, że w styczniu bieżącego roku CBA zlikwidowało piramidę finansową. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że w ramach działania tej piramidy finansowej blisko 400 osób mogło stracić ponad 20 mln zł.

W grudniu ub. roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali kolejnych dwóch członków zorganizowanej grupy przestępczej działającej w branży biopaliw. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty popełniania przestępstw skarbowych i oszustw w zakresie podatku VAT oraz prania pieniędzy.

W pierwszej połowie grudnia br. funkcjonariusze ABW zatrzymali 9 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uszczuplaniem podatku VAT i akcyzy w związku z obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. W wyniku procederu, w którym uczestniczyły zatrzymane osoby, straty Skarbu Państwa wyniosły około 93 mln złotych. Do zatrzymań doszło między 30 listopada a 14 grudnia br. – ABW poinformowała w środę. Zatrzymanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 10 lat.

Na początku grudnia ub. roku podawaliśmy, że ABW zlikwidowała karuzelę podatkową, przez działanie której Skarb Państwa stracił ponad 56 mln złotych. Działalność grupy przestępczej była związana z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi.

Informowaliśmy, że niedawno funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali sześciu przedstawicieli spółek zaangażowanych w fikcyjną działalność. Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2018-2020 są podejrzani o posługiwanie się, wystawianie oraz używanie nierzetelnych i niedokumentujących rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur VAT. Z powodu oszustw podatkowych grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 20 mln zł.

Przypomnijmy, że także w sierpniu ub. r. Krajowa Administracja Skarbowa, Komenda Stołeczna Policji w Warszawie (KSP) i Prokuratura Regionalna w Warszawie rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która wyłudzała VAT i wystawiała fikcyjne faktury. Straty Skarbu Państwa z tytułu działania grupy sięgały ponad 10 mln zł.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei w czerwcu 2021 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) i Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) rozpracowali grupę przestępczą, która wystawiała fikcyjne faktury w obrocie paliwem. Grupa wprowadziła do obrotu lewe faktury na łączną kwotę ponad 2 mld zł. Straty Skarbu Państwa szacuje się na co najmniej 387 mln zł.

Zobacz także: SG, CBŚP oraz hiszpańskie służby rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą, która działała m.in. na terenie Polski [+VIDEO]

W maju ubiegłego roku KAS rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która wprowadzała do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury. Przeszukano ponad 140 miejsc należących do 71 podmiotów gospodarczych. Zatrzymano 4 osoby. Na rachunkach bankowych zablokowano ponad 3 mln zł. Na skutek działań grupy straty Skarbu Państwa z tytułu podatku dochodowego i podatku VAT sięgały ponad 30 mln zł.

Również w maju 2021 r. Krajowa Administracja Skarbowa i Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiły zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymano 34 osoby, które usłyszały między innymi zarzuty zbrodni VAT-owskiej. Wartość wystawionych nierzetelnych i fałszywych faktur VAT przekraczała 1 mld zł

Zobacz także: Międzynarodowe oszustwo paliwowe wykryte przez KAS

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply