Po raz pierwszy od wybuchu wojny Wielka Brytania wysyła Ukrainie załogowe maszyny latające – śmigłowce Sea King, używane wcześniej przez brytyjskie siły powietrzne i marynarkę wojenną.

Jak podaje BBC, brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace powiedział, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy śmigłowce typu Sea King. Chodzi o maszyny, które wcześniej wykorzystywała brytyjska armia. Będą to pierwsze załogowe maszyny latające, jakie od początku wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej zostaną wysłane Ukraińcom przez Brytyjczyków.

Według stacji, co najmniej jeden śmigłowiec Sea King trafił już na Ukrainę. W ciągu ostatnich sześciu tygodni ukraińskie załogi oraz obsługa naziemna były szkolone w Wielkiej Brytanii do prowadzenia operacji poszukiwawczo-ratunkowych.

Ponadto, Wallace zapowiedział, że Wielka Brytania wyśle ukraińskiej armii dodatkowe 10 tys. pocisków artyleryjskich. Ma to w założeniu pomóc Ukraińcom w zabezpieczeniu terytoriów, jakie wyzwolili w ostatnim czasie.

Deklaracje te Wallace złożył podczas wizyty w Norwegii. W Oslo, na pokładzie brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elisabeth, będzie on gospodarzem spotkania tzw. Grupy Północnej. To inicjatywa, pod przewodnictwem Brytyjczyków, mająca na celu wzmocnienie współpracy państw Europy Północnej w zakresie obronności. Rozmowy będą dotyczyć m.in. skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sprawy przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO oraz zagadnień bezpieczeństwa w regionie.

Przeznaczone dla Ukrainy śmigłowce Sea King były wcześniej używane zarówno przez brytyjskie siły powietrzne, jak i marynarkę wojenną. Ostatnia maszyna została wycofana z użytku w Królewskiej Marynarce Wojennej w 2018 roku.

W tym miesiącu pisaliśmy, że chorwackie ministerstwo obrony podjęło decyzję o przekazaniu Ukrainie 14 śmigłowców Mi-8 i Mi-8 MTV, jednak nie zostało to jeszcze zatwierdzone przez rząd kraju. W zamian Chorwaci chcą pozyskać od USA dodatkowe śmigłowce Black Hawk.

W sierpniu informowaliśmy, że Łotwa przekazała Ukrainie 4 wojskowe helikoptery: po dwa typów Mi-2 i Mi-17. Co najmniej od przełomu maja i czerwca br. Siły Zbrojne Ukrainy używają też rosyjskich śmigłowców Mi-17, które zostały przeniesione ze Stanów Zjednoczonych. Śmigłowce te wcześniej były przeznaczone dla Afganistanu.

Przypomnijmy, że w minioną sobotę podczas swojej wizyty w Kijowie premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, potwierdził prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj przekaże Ukrainie nowy, duży pakiet systemu obrony powietrznej. Miałby on pomóc chronić ukraińskich cywili i infrastrukturę krytyczną przez rosyjskimi atakami. Chodzi m.in. o 125 artyleryjskich systemów przeciwlotniczych, a także sprzęt do zwalczania dronów. Całość ma być warta 50 mln funtów.

BBC / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply