Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły eksploatację rosyjskich śmigłowców Mi-17, które zostały przeniesione ze Stanów Zjednoczonych. Śmigłowce wcześniej były przeznaczone dla Afganistanu.

Jak poinformował ukraiński portal militarny, Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły eksploatację rosyjskich śmigłowców Mi-17, które zostały przeniesione ze Stanów Zjednoczonych. Śmigłowce wcześniej były przeznaczone dla Afganistanu.

Nagrania personelu z nowym śmigłowcem Ukrainy zostały opublikowane przez służbę prasową Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy. Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt lotniczy należący wcześniej lub przydzielony do afgańskich sił powietrznych, których już nie istnieją.

W w połowie maja reporter „Foreign Policy”, Jack Detsch zamieścił na Twitterze wpis z informacją, że Departament Stanu USA dostarczył na Ukrainę trzy śmigłowce Mi-17. To pierwsza partia tych maszyn z łącznie 11 śmigłowców Mi-8 / Mi-17, przekazywanych w ramach pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, wartego 800 mln dol.

Śmigłowce te zostały wcześniej zamówione przez Waszyngton, były pierwotnie przeznaczone dla sił afgańskich. Jednak po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów i wycofaniu się Amerykanów, maszyny te zostały w USA. Ostatecznie zdecydowano, że zostaną wysłane Ukraińcom. Jak podawano, miało to być sześć transportowych Mi-17-B5 i Mi-8MTV. Wówczas zaznaczono też, że jakaś liczba tego rodzaju śmigłowców była serwisowana na Ukrainie, a przynajmniej jeden został tam po upadku prozachodniego rządu w Kabulu.

Detsch na początku maja poinformował też, że USA przekazały Ukrainie 5 śmigłowców Mi-17, Były to jednak maszyny, które obiecano Ukraińcom już wcześniej. Nie wchodziły w skład kolejnych 11 śmigłowców, których przekazanie ogłoszono w kwietniu.

Kresy.pl/Mil.in.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply