W skład nowego, brytyjskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy wchodzi m.in. 125 artyleryjskich systemów przeciwlotniczych, a także sprzęt do zwalczania dronów.

W sobotę podczas swojej wizyty w Kijowie premier Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, potwierdził prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jego kraj przekaże Ukrainie nowy, duży pakiet systemu obrony powietrznej. Miałby on pomóc chronić ukraińskich cywili i infrastrukturę krytyczną przez rosyjskimi atakami.

– Żeby pomóc wam się bronić, dziś dostarczamy nowe wsparcie przeciwlotnicze, w szczególności 125 specjalnej broni przeciwlotniczej, jak również sprzęt antydronowy – powiedział Sunak.

W skład pakietu wartego 50 mln funtów wchodzić ma 125 artyleryjskich systemów przeciwlotniczych, a także technologie antydronowe, w tym kilkadziesiąt radarów i systemów walki elektronicznej.

W oficjalnym komunikacie brytyjskiego resortu obrony nie sprecyzowano, jakie dokładniej systemy przeciwlotnicze miałyby zostać przekazane na Ukrainę.

Premier Sunak powiedział, że jest dumny z tego, że jego kraj wspiera Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji. Zaznaczył, że przybył do Kijowa, żeby powiedzieć, że Wielka Brytania będzie przekazywać Ukrainie wsparcie aż „zdobędzie ona pokój i bezpieczeństwo”. Przypomniał też, że jak dotąd Brytyjczycy przekazali na Ukrainę w ramach wsparcia militarnego ponad 2,3 mld funtów i zapewnił, że w 2023 roku Wielka Brytania także będzie je dostarczać.

Polityk zaznaczył też, że Wielka Brytania rozszerza program szkoleniowy dla Ukraińców i że będzie szkolić wojskowych medyków i inżynierów. Ponadto, Wielka Brytania dostarczy ukraińskiej armii zimowy ekwipunek i pomoc humanitarną wartą 16 mln funtów.

Na początku listopada br. podano, że Wielka Brytania dostarczyła wcześniej na Ukrainę około 1000 rakiet ziemia-powietrze.

Czytaj także: Wielka Brytania przekaże Ukrainie rakiety AMRAAM

mil.in.ua / gov.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply