Zmasowane rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę mają częściowo na celu wyczerpanie zapasów ukraińskiej obrony powietrznej i ostateczne osiągnięcie dominacji w powietrzu – uważa wysoki rangą urzędnik Pentagonu.

W sobotę Colin Kahl, główny doradca polityczny w Pentagonie, skomentował ostatnie, zmasowane ataki rakietowe Rosji przeciwko Ukrainie, wymierzone szczególnie w infrastrukturę krytyczną, szczególnie energetyczną. Strona ukraińska przyznaje, że naloty sparaliżowały blisko połowę systemu energetycznego Ukrainy, co w okresie zimowym grozi katastrofą humanitarną.

Kahl uważa, że celem Moskwy miałoby być także wyczerpanie zasobów ukraińskiej obrony powietrznej, która jak dotąd uniemożliwiała Rosjanom ustanowienie dominacji w powietrzu nad Ukrainą.

– Oni rzeczywiście próbują przytłoczyć i wyczerpać ukraińskie systemy obrony powietrznej – powiedział Kahl.

– Wiemy, jaka jest rosyjska teoria zwycięstwa i jesteśmy zobowiązani upewnić się, że to nie zadziała – dodał. Zaznaczył, że w tym celu Ukraińcy trzeba mieć pewność, iż „Ukraińcy dostają to, czego potrzebują, by utrzymać sprawność swojej obrony powietrznej”.

Doradca Pentagonu zwrócił uwagę, że wbrew oczekiwaniom ekspertów wojskowych, Rosja w początkowym etapie wojny nie zdołała zniszczyć ukraińskiej obrony powietrznej i lotnictwa.

Myślę, że jedną z rzeczy, które zapewne najbardziej zaskoczyły Rosjan było to, jak ukraińska obrona powietrzna była odporna od samego początku tego konfliktu – powiedział Kahl. W jego ocenie, „w dużej mierze wynika to z pomysłowości i sprytu samych Ukraińców w utrzymywaniu ich systemów obrony powietrznej w sprawności.

– Ale dzieje się tak również dlatego, że Stany Zjednoczone oraz inni sojusznicy i partnerzy zapewnili ogromne wsparcie – zaznaczył. Wspomniał też o systemach NASAMS, przekazywanych na Ukrainę.

– Przestawialiśmy Ukraińców na sprzęt w standardzie natowskim we wszystkich dziedzinach, (…) obejmuje też systemy obrony powietrznej, takie jak NASAM – powiedział Kahl. Według Pentagonu, jak dotąd systemy te, używane na Ukrainie, mają 100-procentową skuteczność w przechwytywaniu rosyjskich rakiet.

Jak pisaliśmy, według stacji CNN, Amerykanom zaczyna brakować niektórych systemów broni i amunicji wysokiej klasy, które można przekazać Ukrainie. Szczególne obawy dotyczą zapasów przeciwlotniczych rakiet Stinger. Jak dotąd, USA oficjalnie dostarczyły Ukraińcom 1400 takich systemów.

Jak informowaliśmy, grupa Republikanów w Izbie Reprezentantów USA pod przywództwem Marjorie Taylor Greene obiecała w czwartek walczyć z pomocą dla Ukrainy.

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie 18 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa, odkąd Rosja rozpoczęła w lutym inwazję na pełną skalę na ten kraj.

W środę po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy (Ramstein-7) sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, zapowiedział kolejne wsparcie dla Kijowa. Będzie ono obejmować także dodatkowe systemy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe.

Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply