Wielka Brytania wprowadzi zakaz posiadania gazet przez obce państwo

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że obce państwa otrzymają zakaz posiadania brytyjskich gazet i magazynów informacyjnych.

Sprawa to efekt fali krytyki po tym, jak firma inwestycyjna RedBird IMI ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zgłosiła ofertę przejęcia dziennika „Daily Telegraph” i tygodnika „Spectator”. Wcześniej firma spłaciła długi poprzedniego właściciela.

W reakcji na to, rząd Wielkiej Brytanii zgłosił projekt ustawy, zakazującej obcym państwom posiadania brytyjskich gazet i magazynów informacyjnych. Według rządu, proponowane przepisy miałyby dodatkowo chronić wolność prasy.

Lord Parkinson zapowiedział, że planowany zakaz ma wykluczyć możliwość, by gazety i magazyn informacyjne w wyniku fuzji miały stać się własnością lub trafić pod wpływ lub kontrolę obcych państw. Zaznaczył, że zakaz wykupu nie będzie miał zastosowania do nadawców. Jego zdaniem, gdyby nowe prawo zostało szybko uchwalono, mogłoby skutecznie zablokować przejęcie m.in. „Daily Telegraph”.

Opozycyjni laburzyści zasygnalizowali, że poprą zmianę prawa. Miałaby ona zostać przeprowadzona w formie poprawki do nowej ustawy, która będzie procedowana w przyszłym tygodniu.

RedBird IMI, finansowana przez rząd ZEA wyraziła w tej sytuacji „głębokie rozczarowanie” i twierdzi, że oferta i działania mają wyłącznie komercyjny charakter. Właścicielem 75 proc. udziałów w firmie jest Szejk Mansour – wicepremier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W Wielkiej Brytanii znany jest głównie jako osoba zaangażowana w przekształcenia w klubie piłkarskim Manchester City.

BBC podje, że źródła zbliżone do sprawy uważają, iż z uwagi na rosnący sprzeciw polityczny transakcja przejęcia brytyjskich tytułów prawdopodobnie się nie powiedzie.

Andrew Neil, który jest przewodniczącym Spectatora i który ostro krytycznie odnosi się do proponowanego przejęcia, powiedział, że interwencja brytyjskiego rządu oznacza, że oferta ZEA „wygląda teraz na bezpodstawną”. Z kolei Lord Moore z Etchingham, były redaktor Daily Telegraph, powiedział, że „taka zasada powinna obowiązywać od początku”, aby zapewnić „jasność” w sprawie proponowanych przejęć.

Baronessa Stowel, była minister, a obecnie przewodnicząca komisji ds. komunikacji i cyfryzacji, która stoi na czele ponadpartyjnej inicjatywy na rzecz uniemożliwienia obcym państwom przejmowania brytyjskich mediów, powiedziała:

„Pozwolenie obcym rządom na posiadanie tak krytycznej i wrażliwej części naszego narodu, gdyby na to pozwolono, jeszcze bardziej nadszarpnęłoby zaufanie publiczne do nas wszystkich”.

Z kolei lord Parkinson wyjaśnił, że docelowo brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków byłby zobowiązany zbadać możliwą fuzję. „I jeśli uzna, że połączenie spowodowało lub mogłoby skutkować, że własność, wpływ lub kontrola nad przedsiębiorstwem wydawniczym trafiłaby do obcego państwa, sekretarz stanu byłby statutowo zobowiązany do wydania postanowienia blokującego lub uchylającego takie połączenie” – powiedział.

Czytaj także: Orban skomentował przejęcie publicznych mediów w Polsce: „Zło pożera zachodnie demokracje”

BBC / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply