Niemiecka gazeta Handelsblatt poinformowała, że raport krytykujący chińską inicjatywę Pasa i Szlaku podpisało 27 z 28 krajów Unii Europejskiej.

Dziennikarze niemieckiej gazety, którzy dotarli do dokumentu, poinformowali, że przedstawiciele państw członkowskich UE utrzymują w raporcie, że projekt “Pasa i Szlaku” został celowo zaprojektowany, aby utrudnić wolny handel, a także dać przewagę chińskim firmom. Plan jest sprzeczny z agendą UE na rzecz liberalizacji handlu i zmienia układ sił na korzyść subsydiowanych chińskich przedsiębiorstw – można przeczytać w raporcie.

Według europejskich ambasadorów, inicjatywa Pasa i Szlaku będzie realizować cele zewnętrzne Pekinu, poprzez dostosowanie procesów globalizacyjnej do własnych potrzeb oraz wewnętrzne – zmniejszyć nadwyżkę mocy produkcyjnych, otworzyć nowe rynki zbytu dla chińskich produktów, a także dać łatwiejszy dostęp do surowców.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny otwierają nowe połączenie kolejowe z Węgrami [+VIDEO]

W raporcie podpisano, że jeżeli Chińczycy nie będą stosować europejskich standardów dot. zasad przetargów publicznych oraz standardów środowiskowych i prawa pracy, to firmy z Unii Europejskiej mogą mieć problem, aby uzyskać kontrakty na budowę “Pasa i Szlaku”.

Zadaniem autorów raportu Chiny chcą dzielić Europę, aby wzmocnić swoją pozycję w relacjach dwustronnych z krajami członkowskimi. Pod dokumentem nie podpisał się jedynie ambasador Węgier.

ZOBACZ WIĘCEJ: Węgierskie MSZ: Węgry stały się dla Chin partnerem gospodarczym nr 1 w Europie Środkowej

To nie pierwszy raz, kiedy Węgry bronią Chin – przypomina węgierski portal informacyjny Index.hu. W 2016 r. Węgry wraz z Chorwacją i Grecją zablokowały wspólną odpowiedź UE na wyrok międzynarodowego sądu arbitrażowego, orzekającego w sprawie Morza Południowochińskiego.

Kresy.pl / thehungaryjournal.wordpress.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jazmig
    jazmig :

    Kazdy kraj będzie się bił o to, żeby przez jego terytorium przeszedł ten szlak chiński. Samo pośrednictwo daje kasę, ale na dodatek daje dostęp do chińskiego ogromnego rynku, kraju o największym PKB na świecie.