Firma Virgin Orbit podpisała umowę z polską firmą SatRevolution. Efektem tego porozumienia jest misja LauncherOne, której celem jest wyniesienie polskich satelitów na orbitę.
Na mocy umowy Virgin Orbit w 2021 roku na pokładzie swojej rakiety LauncherOne umieści na orbicie dwie małe satelity polskiej firmy SatRevolution – STORK-4 i STORK-5 (MARTA).
Satelity wykorzystują autorską technologię UniBus 3U CubeSat opracowaną przez SatRevolution. Są to pierwsze satelity optyczne, które wejdą w skład 14 satelitowej konstelacji STORK. Ich zadaniem będzie zbieranie multispektralnych obrazów i danych średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej oraz energetycznej przede wszystkim z Polski i USA.
Firmy będę współpracować także nad optymalizacją procesu szybkiego startu, który pozwala na szybkie i bardziej responsywne umieszczanie kolejnych satelity na orbicie.
Firmy współpracują ze sobą od 2019 roku i wraz z wieloma najlepszymi uczelniami technicznymi w Polsce tworzą konsorcjum, którego celem jest opracowanie pierwszej na świecie misji małych satelitów dla komercyjnych lotów na Marsa.
„Podpisana umowa to kolejna międzynarodowa współpraca wykorzystująca doświadczenie i potencjał polskich firm i ich specjalistów zajmujących się działalnością kosmiczną. Warto również podkreślić, że dzięki takim inicjatywom podkreślamy nasze pozycje eksperckie na globalnej arenie eksploracji kosmosu” – powiedział Michał Jach, Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej Sejmu RP.
LauncherOne to platforma, która pozwala na wygodne wystrzeliwywanie małych komercyjnych i rządowych satelitów. Całość oparto na doskonale znanym samolocie Boeing 747-400 w wersji transportowej.
SatRevolution powstało w 2016 roku w celu rozwoju konstelacji obserwacji ziemi w czasie rzeczywistym. W przyszłości firma zamierza stać się największym na świcie operatorem satelitów EO. Do 2026 roku na orbitę mają trafić 1024 nanosatelity.
Jak informowaliśmy, pod koniec stycznia przedstawiciele samorządu woj. podkarpackiego, operatora telekomunikacyjnego Exatel (należącego w 100% do skarbu państwa), Politechniki Rzeszowskiej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu podpisali list intencyjny w sprawie powołania klastra kosmicznego. Dokument określa ramy współpracy w zakresie jego budowy i utrzymania oraz wsparcia budowy Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi.
Powołanie klastra kosmicznego ma służyć poszerzeniu krajowych możliwości w obszarze technologii kosmicznych i technik satelitarnych. Pierwszym zadaniem interesariuszy będzie przygotowanie wniosku aplikacyjnego dotyczącego stworzenia Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi. Zostanie on stworzy we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W efekcie ma powstać pierwsza polska konstelacja satelitów obserwacyjnych.
Według zapowiedzi inicjatorów, klaster będzie aktywnie korzystał z wiedzy europejskich organizacji takich jak: Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne NEREUS, ESA Business Incubation Centres, EURISY, EARSC, SME4Space czy EUROSPACE.
Jak informowaliśmy, polski program kosmiczny notuje poważne opóźnienia. Do końca 2019 r. nie został uruchomiony program strategiczny „Satelitarny system optoelektronicznej obserwacji Ziemi” zakładający budowę i wystrzelenie satelity dla potrzeb autonomicznego systemu rozpoznania wojskowego, choć zgodnie z założeniami program miał zostać zrealizowany do 2020 roku.
W połowie ub. roku Exatel przekazał, że wystrzelenie pierwszego polskiego satelity planowane jest za ok. 3 lata.
Kresy.pl / virginorbit.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!