Uwolnienie Poczobuta “priorytetem” dla MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stanowczo sprzeciwia się wykorzystywaniu Polaków na Białorusi jako zakładników władz w Mińsku i ponawia apel o natychmiastowe, bezwarunkowe uwolnienie i oczyszczenie z zarzutów Andrzeja Poczobuta oraz innych więźniów politycznych.

W rocznicę skazania Andrzeja Poczobuta MSZ wydało oświadczenie, w którym zapowiada, że jego uwolnienie pozostaje dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych priorytetem.

“Aresztowany w marcu 2021 roku, a następnie skazany w pokazowym procesie 8 lutego 2023 r. Poczobut stał się symbolem bezprecedensowych represji, ale też walki o prawa do kultywowania tradycji przodków, nauki języka polskiego oraz ochrony miejsc pamięci i pielęgnowania historycznego, wspólnego dla Polski i Białorusi dziedzictwa. Jego sprawa jest dowodem na jednoznacznie konfrontacyjną postawę Mińska i wskazuje na chęć dążenia do dalszej degradacji wzajemnych relacji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie wzywa władze białoruskie do respektowania prawa międzynarodowego i umów bilateralnych w zakresie ochrony praw mniejszości narodowych” – czytamy w oświadczeniu.

Już wcześniej, poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba zaapelował o “bezwarunkowe uwolnienie Andrzeja Poczobuta”.

Andrzej Poczobut wciąż przebywa w białoruskiej kolonii karnej. Znajduje się on w izolacji i nie otrzymuje leków. O sytuacji poinformował wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski podczas comiesięcznej akcji solidarnościowej w Białymstoku. Zebrani wyrazili także solidarność z innymi więźniami politycznymi uwięzionymi na Białorusi.

“To kolejna akcja solidarności. Trzeci rok my już tutaj się spotykamy nie zważając na nic: na pogodę, na porę roku, na deszcz, na śnieg, na mróz. I będziemy zbierać się dalej, żeby przypomnieć o Andrzeju Poczobucie, który siedzi w Nowopołocku, który cierpi, który nie dostaje leków od serca, któremu każdy dzień zbija się rytm, skacze ciśnienie i nie wiemy po prostu, jak inaczej mu pomóc, oprócz tego, żeby przyjść tutaj i głośno o tym wszystkim powiedzieć” – mówił podczas wiecu Zaniewski.

Zaniewski w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że sytuacja Andrzeja Poczobuta jest trudna. “Dochodzą od niego listy do rodziny, ale w bardzo ograniczonej ilości. Z nich wiemy, że nadal jest w celi karnej, że nadal nie dostaje leków, których potrzebuje na co dzień. Każdym sposobem możliwym próbujemy się dowiedzieć czegoś więcej i monitorować tę sytuację” – wskazał Zaniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Poczobut spędził 30 dni w karcerze

Jak informowaliśmy, w lutym Poczobut został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, m.in. za działalność w Związku Polaków na Białorusi i gloryfikowanie AK.

Sąd Najwyższy Białorusi na zamkniętym posiedzeniu utrzymał wyrok wobec polskiego dziennikarza.

Kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply