Dr Iwan Kaczanowski podkreśla, w dającej się przewidzieć przyszłości Ukraina nie ma żadnych perspektyw na członkostwo w UE i NATO, a prezydent Petro Poroszenko i inni liderzy z obozu EuroMajdanu składając takie obietnice rozmyślnie oszukują Ukraińców.

Jak informowaliśmy, ukraiński parlament uchwalił w czwartek w drugim czytaniu projekt zmian w konstytucji przewidujący prowadzenie polityki integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO. W preambule ukraińskiej konstytucji znalazły się sformułowania mówiące o europejskiej tożsamości narodu ukraińskiego oraz nieodwracalności euroatlantyckiego kursu Ukrainy. Do kompetencji ukraińskiego parlamentu wpisano realizację strategicznego kursu państwa na otrzymanie pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO. W obowiązkach ukraińskiej Rady Ministrów znalazło się zapewnianie realizacji wymienionego celu. Oprócz tego prezydenta Ukrainy uczyniono „gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa do otrzymania pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO”.

„To kolejny wybieg wyborczy Poroszenki” – uważa dr Iwan Kaczanowski, ukraiński politolog z Uniwersytetu w Ottawie i autor licznych opracowań m.in. w sprawie masakry na Majdanie. Podkreśla, powołując się na prowadzone przez siebie badania, że „Ukraina w dającej się przewidzieć przyszłości nie ma żadnych perspektyw na członkostwo w UE i NATO, ponieważ kraje zachodnie tego nie zaakceptują”.

Czytaj także: Tymoszenko vs. Tymoszenko. Była premier oskarża Poroszenkę o brudne chwyty wyborcze

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Jak napisałem pięć lat temu, „Euromajdan” nie zmienił odmowy ze strony UE dla uznania Ukrainy za przyszłego członka [UE]. Odwrotne przewidywania okazały się błędne i nikt nie przyznał się do błędu” – podkreślił politolog.

Przeczytaj: W Kijowie powstanie wielki kompleks ku czci Majdanu. Kaczanowski: to zacieranie śladów masakry

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

Dr Kaczanowski zaznaczył też, że poza sprzeciwem wobec wstąpienia Ukrainy do NATO ze strony takich kluczowych krajów sojuszu jak Niemcy, „kwestie konfliktów o Krym i Donbas, rosyjskie interwencje wojskowe w tych regionach oraz możliwość eskalacji podziałów regionalnych czy też nowa interwencja wojskowa Rosji w razie ruchu w stronę NATO powodują, że perspektywy tego członkostwa są bliskie zeru”. Uważa, że zarówno Poroszenko, jak i inni liderzy związani z obozem EuroMajdanu świadomie zwodzą Ukraińców, obiecując im członkostwo w UE i NATO.

Przeczytaj: Dr Kaczanowski: obecne władze w Kijowie zrobią wszystko, by utrzymać się u władzy

„Zachodnie rządy traktują Ukrainę jako kraj buforowy przeciwko Rosji i stąd popierają niedemokratyczną i nieliberalną polityką na Ukrainie, która w zachodnich krajach demokratycznych byłaby nie do przyjęcia” – uważa dr. Kaczanowski.

Wcześniej Poroszenko twierdził, że za 5 lat Ukraina wejdzie do NATO i złoży wniosek ws. wejścia do UE.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: Ukraina jest de facto wschodnią flanką NATO

facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz