Dr Iwan Kaczanowski podkreśla, w dającej się przewidzieć przyszłości Ukraina nie ma żadnych perspektyw na członkostwo w UE i NATO, a prezydent Petro Poroszenko i inni liderzy z obozu EuroMajdanu składając takie obietnice rozmyślnie oszukują Ukraińców.

Jak informowaliśmy, ukraiński parlament uchwalił w czwartek w drugim czytaniu projekt zmian w konstytucji przewidujący prowadzenie polityki integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO. W preambule ukraińskiej konstytucji znalazły się sformułowania mówiące o europejskiej tożsamości narodu ukraińskiego oraz nieodwracalności euroatlantyckiego kursu Ukrainy. Do kompetencji ukraińskiego parlamentu wpisano realizację strategicznego kursu państwa na otrzymanie pełnoprawnego członkostwa w UE i NATO. W obowiązkach ukraińskiej Rady Ministrów znalazło się zapewnianie realizacji wymienionego celu. Oprócz tego prezydenta Ukrainy uczyniono „gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa do otrzymania pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w UE i NATO”.

„To kolejny wybieg wyborczy Poroszenki” – uważa dr Iwan Kaczanowski, ukraiński politolog z Uniwersytetu w Ottawie i autor licznych opracowań m.in. w sprawie masakry na Majdanie. Podkreśla, powołując się na prowadzone przez siebie badania, że „Ukraina w dającej się przewidzieć przyszłości nie ma żadnych perspektyw na członkostwo w UE i NATO, ponieważ kraje zachodnie tego nie zaakceptują”.

Czytaj także: Tymoszenko vs. Tymoszenko. Była premier oskarża Poroszenkę o brudne chwyty wyborcze

„Jak napisałem pięć lat temu, “Euromajdan” nie zmienił odmowy ze strony UE dla uznania Ukrainy za przyszłego członka [UE]. Odwrotne przewidywania okazały się błędne i nikt nie przyznał się do błędu” – podkreślił politolog.

Przeczytaj: W Kijowie powstanie wielki kompleks ku czci Majdanu. Kaczanowski: to zacieranie śladów masakry

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Dr Kaczanowski: pomajdanowe władze kryją prawdziwych sprawców masakry na Majdanie

Dr Kaczanowski zaznaczył też, że poza sprzeciwem wobec wstąpienia Ukrainy do NATO ze strony takich kluczowych krajów sojuszu jak Niemcy, „kwestie konfliktów o Krym i Donbas, rosyjskie interwencje wojskowe w tych regionach oraz możliwość eskalacji podziałów regionalnych czy też nowa interwencja wojskowa Rosji w razie ruchu w stronę NATO powodują, że perspektywy tego członkostwa są bliskie zeru”. Uważa, że zarówno Poroszenko, jak i inni liderzy związani z obozem EuroMajdanu świadomie zwodzą Ukraińców, obiecując im członkostwo w UE i NATO.

Przeczytaj: Dr Kaczanowski: obecne władze w Kijowie zrobią wszystko, by utrzymać się u władzy

„Zachodnie rządy traktują Ukrainę jako kraj buforowy przeciwko Rosji i stąd popierają niedemokratyczną i nieliberalną polityką na Ukrainie, która w zachodnich krajach demokratycznych byłaby nie do przyjęcia” – uważa dr. Kaczanowski.

Wcześniej Poroszenko twierdził, że za 5 lat Ukraina wejdzie do NATO i złoży wniosek ws. wejścia do UE.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko: Ukraina jest de facto wschodnią flanką NATO

facebook.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply