Ukraińcy wysłali do Stanów Zjednoczonych tzw. zukrainizowaną wersję swojego czołgu BM Opłot. To realizacja umowy z 2018 roku.

We wtorek poinformowano, że wchodząca w skład państwowego ukraińskiego koncernu Ukroboronprom firma Ukrspeceksport wysłała do Stanów Zjednoczonych czołg BM Opłot, wyprodukowany w zakładzie im. Małyszewa. Poinformował o tym sam Ukroboronprom.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Dyrektor generalny Ukrspeceksportu, Wadym Nozdria zaznaczył, że czołg został wysłany do USA w ramach realizacji kontraktu dotyczącego produkcji i wysyłki tego pojazdu, zawartego pomiędzy jego firmą, a amerykańskim zamawiającym. Wóz został zbudowany w standardowej konfiguracji i jest w pełni gotów do użytku. Nie podano jednak żadnych szczegółów dotyczących dostawy czołgu za ocean.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Najprawdopodobniej chodzi o czołg Opłot w wersji 2M, gdyż w sierpniu br. ukraińskie media informowały, że w zakładzie im. Małyszewa w Charkowie powstał tego rodzaju pojazd właśnie dla Ukrspeceksportu. Został on publicznie zaprezentowany podczas uroczystej parady z okazji ukraińskiego Dnia Niepodległości. Zaznaczano, że jest to egzemplarz pokazowy, przeznaczony do prezentowania na targach międzynarodowych i pokazów dla potencjalnych klientów zagranicznych. Ukrspecekport posiadał wcześniej jeden taki czołg na tego typu okazje, ale w ubiegłym roku sprzedano go za granicę. Wiadomo, że czołgami Opłot interesowały się dwa kraje bliskowschodnie, w tym Egipt.

Amerykanie zapewne chcą pozyskać czołg Opłot, żeby móc zapoznać się ze stosunkowo nowymi rozwiązaniami zastosowanymi przez Ukraińców przy ostatniej „ukrainizacji” i modernizacji wozu z rodziny T-84, czyli ukraińskiej wersji radzieckiego czołgu T-80UD. USA zamówiły w tym celu wcześniej, na przełomie XX i XXI wieku, cztery wozy T-84. Wiadomo, że w 2018 roku Stany Zjednoczone złożyły zamówienie na „zukarinizowany” wariant czołgu, czyli Opłot. Zawarta w tej sprawie umowa miała opierać na blisko 7 mln dolarów.

W mediach zwraca się uwagę, że informacja o wysłaniu czołgu Opłot do USA najwyraźniej zaprzecza wcześniejszym, nieoficjalnym doniesieniom o rzekomym zablokowaniu tej dostawy przez którego z poddostawców.

Przypomnijmy, że niespełna rok temu Departament Obrony USA zlecił ukraińskiej firmie Iskra dostawę nowych systemów radarowych do S-300. Mają one służyć do ćwiczenia ataków dronów na tego rodzaju systemy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czołg Opłot przeznaczony jest do rażenia ogniem wszystkich rodzajów celów naziemnych, jak również nawodnych, a także powietrznych, latających na małych wysokościach i z niską prędkością, w warunkach przeciwdziałania ogniowego prowadzonego przez przeciwnika. Potrafi wykonywać szeroki zakres działań bojowych w różnych warunkach klimatycznych i meteorologicznych i w zróżnicowanym terenie, w tym w zapylonym powietrzu.

Czytaj także: Ukraina przeprowadza głęboką modernizację czołgów T-64 i Opłot. Podano terminy

ukroboronprom.com.ua / mil.in.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz