Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka wskazuje na niekorzystne zapisy umowy, przez które polscy podatnicy mogą fundować emeryturę Ukraińcom.

Stanisław Tyszka tłumaczył w niedzielę na antenie Polsat News, że Polska przez wiele lat prowadziła bardzo złą politykę względem Ukrainy. Wicemarszałek na dowód przywołał dwa przykłady takich działań.

Polityk Kukiz’15 przypomniał, że jego klub złożył ustawę która penalizuje, wprowadza karalność, propagandy banderowskiej. (…) Prawo i Sprawiedliwość ten projekt od roku blokuje. Mi się udało w tym momencie przekonać marszałka Terleckiego i marszałka Kuchcińskiego, (…) żeby dołączyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu drugie czytanie [projektu tej ustawy- red.]. I to jest pozytywne zjawisko, zobaczymy, czy zostanie ona uchwalona.

CZYTAJ WIĘCEJ: ZUS potwierdza: polscy podatnicy sfinansują Ukraińcom emerytury za lata przepracowane na Ukrainie. Rząd nabiera wody w usta

Wicemarszałek Tyszka podkreślił jednak, że jest inna sprawa, którą nazwał systemową i dużo ważniejszą. Dotyczy ona umowy z Ukrainą, na mocy której polscy podatnicy będą finansować minimalne emerytury Ukraińcom, nawet jeżeli ci przepracują np. tylko pół roku. Ukraina nie będzie w żadnym stopniu zwracać tych pieniędzy.

Stanisław Tyszka przypomniał, że złożył w tej sprawie interpelację do minister pracy Elżbiety Rafalskiej. Do tej pory poseł nie otrzymał na nią odpowiedzi. Jednocześnie oświadczył, że klub Kukiz’15 wzywa rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz w szczególności minister Rafalską do renegocjacji umowy [z Ukrainą – red.].

Nawet jeżeli podobne umowy są podpisywane z innymi państwami, to już mamy sytuację w której mamy 1,5 miliona pracowników z Ukrainy, a minister Morawiecki chce uzupełniać braki na rynku pracy kolejnymi milionami. Nie może być tak, że ZUS bankrutuje, jest niewydolny, a polski podatnik ma płacić w tej sytuacji ludziom którzy pół roku przepracowali w Polsce. To jest skandal na wielką skalę – tłumaczy wicemarszałek.

Kresy.pl / polsatnews.pl / facebook.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz