„Pytam panią minister Rafalską, jak to możliwe, żeby polski podatnik w sytuacji już praktycznego bankructwa naszego systemu emerytalnego, miał jeszcze finansować emerytury minimalne pracownikom z Ukrainy w sytuacji, w której rząd ukraiński proporcjonalnie w tym nie partycypował” – powiedział w czwartek Polskiej Agencji Prasowej Stanisław Tyszka.

We wtorek opublikowaliśmy artykuł, w którym informowaliśmy o tym, że polscy podatnicy będą finansować Ukraińcom emerytury za lata przepracowane na Ukrainie. Pieniądze przeznaczone na emerytury dla Ukraińców będą pochodziły z polskich składek i nie zostaną w żaden sposób zrekompensowane przez stronę ukraińską.

W związku z naszym artykułem, przedstawiciel Kukiz’15, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, złożył we czwartek interpelację do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: DGP: składki Ukraińców ratują ZUS. Dr Mech: to bardzo mylące informacje

Pytam panią minister Rafalską, jak to możliwe, żeby polski podatnik w sytuacji już praktycznego bankructwa naszego systemu emerytalnego, miał jeszcze finansować emeryturę minimalną pracownikom z Ukrainy w sytuacji, w której rząd ukraiński proporcjonalnie w tym nie partycypował – tłumaczył wicemarszałek Tyszka.

Według posła Kukiz’15 wszystko wskazuje na to, że ZUS który już jest praktycznie bankrutem będzie finansował na mocy umowy z 2012 roku emerytury pracownikom z Ukrainy. Wicemarszałek Sejmu tłumaczy, że może być taka sytuacja, że ktoś pracował 20 lat na Ukrainie i później pół roku w Polsce i będzie otrzymywał od polskiego państwa, od polskich podatników emeryturę minimalną i nie będzie wyrównania ze strony ukraińskiej – wyjaśnił wicemarszałek Sejmu.

Wicemarszałek pyta minister, czy państwo ukraińskie zobowiązane jest do przekazania pieniędzy w chwili, kiedy polski okres składkowy wynosił kilka miesięcy, a emerytura z ZUS-u wypłacana będzie w minimalnej wysokości, czyli 1000 zł brutto.

Przedstawiciel Kukiz’15 zapytał również czy zaplanowano renegocjację umowy o zabezpieczeniu społecznym z 2012 r. albo zmianę polskiego ustawodawstwa w taki sposób, aby ograniczyć negatywne konsekwencje tego zjawiska, a także czy te zasady dotyczą tylko emerytur, czy także rent.

Stanisław Tyszka chce również wiedzieć ilu Ukraińców pobiera emerytury z ZUS i jaka jest kwota świadczeń wypłacanych z ZUS na rzecz obywateli ukraińskich. Pyta również o szacunki na temat tego ilu Ukraińców może w przyszłości pobierać emeryturę z ZUS. Czy te szacunki obejmują kwoty, jakie trzeba będzie w przyszłości zabezpieczyć na wypłatę takich świadczeń? Jeśli tak, to proszę o podanie tych kwot – tłumaczy w interpelacji.

Poseł Kukiz’15 pyta również o sposób sprawdzania przez ZUS, czy osoby posiadające prawa do emerytury rzeczywiście mieszkają na stałe w Polsce. Czy odbywa się to tylko w chwili przyznania świadczenia, czy ma charakter cykliczny, także w okresie, gdy wypłacana jest emerytura – pyta Stanisław Tyszka.

Kresy.pl / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz