„Pytam panią minister Rafalską, jak to możliwe, żeby polski podatnik w sytuacji już praktycznego bankructwa naszego systemu emerytalnego, miał jeszcze finansować emerytury minimalne pracownikom z Ukrainy w sytuacji, w której rząd ukraiński proporcjonalnie w tym nie partycypował” – powiedział w czwartek Polskiej Agencji Prasowej Stanisław Tyszka.

We wtorek opublikowaliśmy artykuł, w którym informowaliśmy o tym, że polscy podatnicy będą finansować Ukraińcom emerytury za lata przepracowane na Ukrainie. Pieniądze przeznaczone na emerytury dla Ukraińców będą pochodziły z polskich składek i nie zostaną w żaden sposób zrekompensowane przez stronę ukraińską.

W związku z naszym artykułem, przedstawiciel Kukiz’15, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, złożył we czwartek interpelację do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: DGP: składki Ukraińców ratują ZUS. Dr Mech: to bardzo mylące informacje

Pytam panią minister Rafalską, jak to możliwe, żeby polski podatnik w sytuacji już praktycznego bankructwa naszego systemu emerytalnego, miał jeszcze finansować emeryturę minimalną pracownikom z Ukrainy w sytuacji, w której rząd ukraiński proporcjonalnie w tym nie partycypował – tłumaczył wicemarszałek Tyszka.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według posła Kukiz’15 wszystko wskazuje na to, że ZUS który już jest praktycznie bankrutem będzie finansował na mocy umowy z 2012 roku emerytury pracownikom z Ukrainy. Wicemarszałek Sejmu tłumaczy, że może być taka sytuacja, że ktoś pracował 20 lat na Ukrainie i później pół roku w Polsce i będzie otrzymywał od polskiego państwa, od polskich podatników emeryturę minimalną i nie będzie wyrównania ze strony ukraińskiej – wyjaśnił wicemarszałek Sejmu.

Wicemarszałek pyta minister, czy państwo ukraińskie zobowiązane jest do przekazania pieniędzy w chwili, kiedy polski okres składkowy wynosił kilka miesięcy, a emerytura z ZUS-u wypłacana będzie w minimalnej wysokości, czyli 1000 zł brutto.

Przedstawiciel Kukiz’15 zapytał również czy zaplanowano renegocjację umowy o zabezpieczeniu społecznym z 2012 r. albo zmianę polskiego ustawodawstwa w taki sposób, aby ograniczyć negatywne konsekwencje tego zjawiska, a także czy te zasady dotyczą tylko emerytur, czy także rent.

Stanisław Tyszka chce również wiedzieć ilu Ukraińców pobiera emerytury z ZUS i jaka jest kwota świadczeń wypłacanych z ZUS na rzecz obywateli ukraińskich. Pyta również o szacunki na temat tego ilu Ukraińców może w przyszłości pobierać emeryturę z ZUS. Czy te szacunki obejmują kwoty, jakie trzeba będzie w przyszłości zabezpieczyć na wypłatę takich świadczeń? Jeśli tak, to proszę o podanie tych kwot – tłumaczy w interpelacji.

Poseł Kukiz’15 pyta również o sposób sprawdzania przez ZUS, czy osoby posiadające prawa do emerytury rzeczywiście mieszkają na stałe w Polsce. Czy odbywa się to tylko w chwili przyznania świadczenia, czy ma charakter cykliczny, także w okresie, gdy wypłacana jest emerytura – pyta Stanisław Tyszka.

Kresy.pl / polsatnews.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz