Budowa nowej linii kolejowej ma zakończyć się w 2026 roku. Dzięki niej podróż z Warszawy do Zakopanego zostanie skrócona przynajmniej o 2 godziny.

Nawa linia kolejowa zostanie zbudowana pomiędzy Krakowem a stolicą polskich Tatr. Obecnie ze stolicy do Zakopanego podróż koleją trwa, w zależności od wybranego połączenia, od 5,5 godziny do nawet 8 godzin.

Inwestycja ma pochłonąć około 6 miliardów złotych. Linia zacznie się w Krakowie, a skończy w Nowym Sączu. Po jej powstaniu, z Krakowa do Zakopanego podróż będzie trwała około 100 minut, a z Gdańska około 6 godzin. Pociągi na nowej trasie mają rozwijać prędkość do 160 kilometrów na godzinę.

CZYTAJ TAKŻE: Na rozwój polskich kolei zaplanowano 67 miliardów złotych

Do końca 2020 roku wyremontowany zostanie także Dworzec Kolejowy Zakopane. Dworzec ma się zmienić i zachęcać turystów do jeszcze liczniejszego przybywania do tego miasta.

Rozpoczynamy jedno z najważniejszych przedsięwzięć kolejowych, przedsięwzięć komunikacyjnych na terenie naszego kraju. To nie jest inwestycja o charakterze lokalnym, to jest przedsięwzięcie o charakterze ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym – zapowiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Pierwsze plany budowy tej linii kolejowej powstawały jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Koncepcja wróciła w latach 90-tych ubiegłego wieku, jednak nie doczekała się realizacji z powodu braku funduszy.

Kresy.pl / wio.waw.pl / forsal.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz