Turcja może zamknąć cieśniny Bosfor i Dardanele dla okrętów wojennych

Ankara może zamknąć cieśniny Bosfor i Dardanele dla okrętów wojennych, ale Rosja nadal będzie miała prawo użyć ich do powrotu swojej floty do baz, powiedział w piątek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

„Ukraina wysłała nam oficjalną prośbę [o zamknięcie cieśnin dla rosyjskich okrętów wojennych]. Postanowienia Konwencji z Montreux są bardzo jasne i precyzyjne. Turcja bez wahania przestrzega Konwencji z Montreux. Możliwe jest podjęcie środków wobec stron wojny, w którą Turcja nie jest zaangażowana. Turcja może ograniczyć przepływ okrętów wojennych przez cieśniny. Jednak Konwencja z Montreux mówi również, że statki krajów biorących udział w wojnie mają prawo do powrotu do swoich baz i powinniśmy na to pozwolić” – powiedział Cavusoglu w rozmowie z „Hurriyet”.

Według dyplomaty, tureccy eksperci badają tę kwestię i w przypadku „oficjalnego ogłoszenia sytuacji wojennej, proces się rozpocznie”. „Oczywiście wszystko wymaga od Turcji określenia ataku Rosji jako wojny” – wyjaśnił Cavusolgu.

Ambasador Ukrainy w Turcji Wasilij Bodnar wezwał Ankarę w czwartek do ograniczenia przepływu rosyjskich okrętów wojennych przez cieśniny kontrolowane przez Turcję.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, że sprzeciwia się naruszeniu integralności terytorialnej Ukrainy, poinformowały w środę tureckie media.

Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że uznanie przez Rosję niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy jest „nieakceptowalne”. Erdogan wezwał obie strony konfliktu do poszanowania prawa międzynarodowego.

Turcja jest członkiem NATO i graniczy przez Morze Czarne zarówno z Ukrainą, jak i z Rosją. Turcja utrzymuje dobre relacje z oboma krajami. Erdogan oferował wcześniej mediację w konflikcie i ostrzegał Rosję przed inwazją na Ukrainę. Sprzeciwiał się jednak nakładaniu sankcji na Rosję.

W opublikowanym rano nagraniu prezydent Ukrainy zauważył, że jego kraj „został sam” w obliczu rosyjskiej agresji, na którą „najpotężniejsze siły świata patrzą z daleka”. „Kto jest gotów zagwarantować przystąpienie Ukrainy do NATO? Szczerze, wszyscy się boją” – stwierdził w swoim poprzednim przemówieniu Wołodymyr Zełenski. „Nie boimy się Rosji. Nie boimy się rozmawiać z Rosją. Nie boimy się rozmawiać o wszystkim – o gwarancjach bezpieczeństwa dla naszego państwa. Nie boimy się mówić o neutralnym statusie (…) Trzeba mówić o końcu tej inwazji. Musimy porozmawiać o zawieszeniu broni” – podkreślił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o generalnej mobilizacji ludności w związku z rosyjską inwazją, poinformował w czwartek portal Ukraińska Prawda.

Pobór poborowych, rezerwistów oraz zaangażowanie pojazdów na potrzeby formacji wojskowych są zlecane do przeprowadzenia w ilościach ustalonych zgodnie z planami mobilizacyjnymi.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ma ustalić kolejność i wielkość poboru poborowych, rezerwistów i pojazdów w okresie ogólnej mobilizacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat nie będą mogli opuścić kraju z powodu stanu wojennego. Szef lwowskiego regionalnego urzędu celnego Daniił Mieńszykow opublikował „pilną” wiadomość na Facebooku w czwartek wieczorem.

Jak podała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji, podczas czwartkowych walk rosyjskie wojska poniosły dotkliwe straty.

Według informacji Michajło Apostoła, byłego doradcy eks-ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsena Awakowa, jak dotąd podczas walk poległo blisko 3200 rosyjskich żołnierzy. Ponadto, Ukraińcy mieli zniszczyć około 500 rosyjskich pojazdów wojskowych. Dwa bataliony miały wręcz porzucić swój sprzęt i pojazdy i pieszo opuścić swoje pozycje. Strona ukraińska podkreśla zarazem, że są to nieoficjalne informacje.

CZYTAJ TAKŻE: Eksplozje nad Kijowem. Zestrzelono Su-27 [+WIDEO]

Kresy.pl / hurriyet.com.tr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply