Ukraina: Rosjanie stracili blisko 3200 ludzi

Jak podała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji, podczas czwartkowych walk rosyjskie wojska poniosły dotkliwe straty.

Według informacji Michajło Apostoła, byłego doradcy eks-ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, Arsena Awakowa, jak dotąd podczas walk poległo blisko 3200 rosyjskich żołnierzy. Ponadto, Ukraińcy mieli zniszczyć około 500 rosyjskich pojazdów wojskowych. Dwa bataliony miały wręcz porzucić swój sprzęt i pojazdy i pieszo opuścić swoje pozycje.

Strona ukraińska podkreśla zarazem, że są to nieoficjalne informacje.

Według stanu na godz. 21:00 czasu miejscowego, Mariupol pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich. Ukraińcy zaprzeczają twierdzeniom strony rosyjskiej o rzekomym wycofywaniu się sił ukraińskich z tego miasta.

Później podano, że mimo pory nocnej wciąż trwają walki w obwodach ługańskim i sumskim, a także na północ od Kijowa. W przypadku sytuacji na południu kraju, Ukraina oficjalnie podaje tylko ogólnikowo, że sytuacja tam „nie jest łatwa”. Dodano zarazem, że „wróg nie spodziewał się takiego oporu”.

Jak podano, rosyjska ofensywa pod Charkowem została powstrzymana, a w wielu punktach na wschodzie atakujący Rosjanie zostali odrzuceni. Według komunikatu, Rosja szykuje się do nowej fali ataków, włącznie z desantem z powietrza.

Dodajmy, że według różnych źródeł, na południu wojska rosyjskie poczyniły w czwartek istotne postępy, dochodząc do linii Dniepru i przekraczając rzekę mostem pod Chersoniem. Ukraińskie dowództwo potwierdziło w komunikacie w czwartek przed godz. 22:00 czasu lokalnego, że walki toczą się na przedmieściach Chersonia. Dodano, że Rosjanie próbują obejść miasto od wschodu i uderzyć w kierunku Mikołajowa. Potwierdzono też, że jedna z ukraińskich brygad toczy walki na przedmieściach Czernihowa.

Przeczytaj: Stany Zjednoczone rozważają nowe dostawy broni dla Ukrainy

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  No to co panie prezydencie Dudo, tradycyjnie – sława Ukrainie, bohaterom chwała. To nic, że neobanderowcom i faszystom. Szkoda tylko zwykłych ludzi, nie “bawiących” się w politykę, ale oni zawsze cierpią.
  Na marginesie, kto protestował i jakie były sankcje, gdy USA i satelici, w tym Polska, napadły na Irak. Tam poległo prawie milion ludzi. Pan o tym nie pamięta, gdyż mówił pan o agresji bez precedensu. A może dr prawa nie zna znaczenia słowa “precedens”? To możliwe, gdyż wcześniej pryncypał, profesor prawa pracy kazał skierować do sądu pracy pozew przeciwko Arabskiemu, chociaż nie miał do tego czynnej legitymacji, na co zwrócił uwagę sędzia sądu rejonowego, odrzucając pozew.
  Po buńczucznych zapowiedziach “naszych” przywódców proszę o informację:
  – kto (Duda, Morawiecki, Kwaśniewski, Schetyna, Kowal) poszedł walczyć z ruskimi w
  obronie Ukrainy,
  – ilu młodych Ukraińców wróciło do kraju walczyć za ojczyznę?

  Przepraszam za te niewygodne pytania.