Sekretarz Stanu USA Antony Blinken potwierdził w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, że Stany Zjednoczone rozważają dostawy nowej broni defensywnej na Ukrainę.

Jak poinformował w czwartek portal Ukrinform, Sekretarz Stanu USA Antony Blinken potwierdził w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, że Stany Zjednoczone rozważają dostawy nowej broni defensywnej na Ukrainę.

Szefowie ukraińskiej i amerykańskiej dyplomacji wymienili się ocenami sytuacji bezpieczeństwa podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

„Sekretarz poinformował Kułebę o treści nowych sankcji USA wobec Rosji, aby zmusić ją do pokoju. Sekretarz Blinken potwierdził również, że Waszyngton rozważa dostawę nowej broni obronnej w celu wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy” – czytamy w komunikacie.

Jak wspomniano, Blinken wyraził uznanie dla działań prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Sił Zbrojnych Ukrainy, wszystkich narodowych sił obronnych w celu odparcia rosyjskiego ataku i ochrony suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, podczas czwartkowego wystąpienia w Białym Domu i odpowiedzi na pytania dziennikarzy Biden określił prezydenta Rosji Władimira Putina mianem agresora ze „złowrogą wizją świata”, marzącym o odtworzeniu Związku Radzieckiego.

– To atak z premedytacją – powiedział Biden o inwazji Rosji na Ukrainę. „Putin jest agresorem. Putin wybrał tę wojnę. A teraz on i jego kraj poniosą konsekwencje” – zapowiadał.

Biden powiedział, że sankcje mają na celu wywarcie długoterminowego wpływu na Rosję i zminimalizowanie wpływu na Stany Zjednoczone i ich sojuszników.

Sankcjami obłożono pięć największych rosyjskich banków, w tym Sbierbank i VTB, a także członków rosyjskiej elity i ich rodziny. Sbierbank, największy rosyjski pożyczkodawca, nie będzie już mógł przesyłać pieniędzy z pomocą amerykańskich banków.

Jak powiedział Biden, sankcje mają na celu ograniczenie zdolności Rosji do prowadzenia interesów w dolarach, euro, funtach i jenach.

Biały Dom ogłosił również szerokie restrykcje eksportowe przeciwko Rosji, mające na celu ograniczenie jej dostępu do towarów, poczynając od komercyjnej elektroniki i komputerów a kończąc na półprzewodnikach i częściach do samolotów.

Amerykański prezydent powstrzymywał się od nałożenia sankcji na samego Putina i odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT. Według nieoficjalnych informacji sprzeciwiło się przeciw temu ostatniemu kilka europejskich państw.

Biden powiedział, że jeśli Moskwa będzie dalej podążać ścieżką, którą obrała, nastąpi całkowite zerwanie w stosunkach amerykańsko-rosyjskich. Mówił też, że planowane są dalsze sankcje. Zapowiedział spotkanie w piątek w ramach NATO w celu zaplanowania dalszych działań. Powtórzył, że Stany Zjednoczone nie zaangażują się w wojnę z Rosją, ale wypełnią zobowiązania zawarte w art. 5 dotyczące obrony członków NATO.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy, także w czwartek pakiet “surowych” sankcji wobec Rosji zapowiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W 10-punktowym pakiecie brytyjskich sankcji znalazło się zamrożenie aktywów niektórych dużych rosyjskich banków oraz zakaz pozyskiwania finansowania w Wielkiej Brytanii przez duże rosyjskie firmy. Wielka Brytania zabroni również lądowania w Wielkiej Brytanii samolotom rosyjskiej linii lotniczej Aeroflot, zawiesi podwójne licencje eksportowe do Rosji oraz zabroni eksportu do Rosji niektórych zaawansowanych technologii i części dla przemysłu wydobywczego.

W czwartek nad ranem, w specjalnym przemówieniu, Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej” przeciw Ukrainie. Uzasadnił to tym, że że USA i NATO od trzech dekad miały ignorować interesy Rosji i przybliżały się do jej granic, koncentrując wzdłuż nich potencjał militarny. Ukrainę określił jako pozostającą pod władzą „neonazistów” i urządzającą w Donbasie „ludobójstwo”.

Wkrótce potem oddziały rosyjskiej armii przekroczyły granice Ukrainy w różnych miejscach oraz rozpoczął się ostrzał rakietowy i bombardowanie jej terytorium.

Kresy.pl/Ukrinform

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply