Tajne spotkanie delegacji izraelskiej z przedstawicielami rządu PiS w ośrodku ABW? Konfederacja składa interpelację [+VIDEO]

Konfederacja pyta, czy delegacja z Izraela jednak spotkała się potajemnie z przedstawicielami rządu PiS, rzekomo ws. roszczeń środowisk żydowskich, w ośrodku ABW i składa interpelację w tej sprawie.

W piątek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie klubu Konfederacja Robert Winnicki i Jakub Kulesza poinformowali, że składają interpelację do rządu ws. rzekomego spotkania strony rządowej z delegacją izraelską, do którego miało dojść 12 maja br. w ośrodku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Emowie.

– Podczas tego spotkania dyskutowano ze stroną izraelską, a uczestnikami byli prominentni przedstawiciele rządu – powiedział lider Ruchu Narodowego.

Winnicki, powołując się na uzyskane informacje powiedział, że w rozmowach tych mieli brać udział wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS), wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS), wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, sekretarz premiera Mateusza Morawieckiego Andrzej Pawluszek, jak również Jonny Daniels, mieszkający w Polsce Izraelczyk z brytyjskim paszportem, szef Fundacji From The Depths.

Poseł Winnicki poinformował, że kieruje w tej sprawie interpelację do premiera Morawieckiego, szefa MSZ i ministra-koordynatora służb specjalnych. Zaznaczył, że jeśli do takiego spotkania rzeczywiście doszło, to podważa to wiarygodność polskiego rządu, który wcześniej twierdził, że spotkanie z delegacją z Izraela zostało odwołane. W interpelacji pyta o szereg kwestii.

– Po pierwsze, czy delegacja izraelska faktycznie, pomimo ogłoszenia odwołania [wizyty], przyleciała do Polski. Po drugie, czy doszło do spotkania z przedstawicielami polskiego rządu. Po trzecie, jeśli doszło, to dlaczego komunikat MSZ i rządu mówiły co innego – mówił lider Ruchu Narodowego.

Winnicki pyta też, czy faktycznie doszło do spotkania w ośrodku ABW w Emowie, jaka była agenda tych rozmów, które tam miały się odbywać i czy podnoszono tam kwestię roszczeń żydowskich ze strony obywateli USA, Izraela czy innych państw i jakie było w tej sprawie polskie stanowisko. Zadaje też pytania o skład delegacji izraelskiej, jakie są dalsze kroki i harmonogram takich spotkań. – Czy rząd zamierza przestawić kompleksową informację polskim obywatelom z tych rozmów? – pytał.

– Jeśli okazałoby się to prawdą, a informacje, które uzyskałem, wydają się wielce prawdopodobne, to by oznaczało, że rząd PiS prowadzi tajne negocjacje, utajnione przed polskimi obywatelami, z rządem Izraela; że one cały czas się toczą, na wysokim szczeblu – zaznaczył . Chciałby też wiedzieć, co w składzie delegacji polskiego rządu robił Jonny Daniels.

Przeczytaj: Michalkiewicz ujawnił notatkę dyplomatyczną z rozmów polsko-amerykańskich ws. roszczeń żydowskich

– To dotyczy bezpieczeństwa państwa polskiego – podkreślił Winnicki. – Konfederacja podkreśla: ani złotówki na żydowskie roszczenia majątkowe! Żadne negocjacje w tej sprawie nie powinny się toczyć. Polski rząd powinien jasno i twardo komunikować, że nie będzie prowadził na ten temat rozmów, bo są to roszczenia bezzasadne.

Poseł Kulesza, wiceprezes partii KORWiN powiedział, że pewne jest, iż „kiedy dochodzi do tajnych spotkań przedstawicieli rządu Benjamina Netanjahu a przedstawicielami rządu Mateusza Morawieckiego, to interes Polski zostaje sprzedany”. Przypomniał, że gdy ostatni raz prowadzono tego rodzaju tajne rozmowy, politycy PiS wycofali się z nowelizacji ustawy o IPN. – Teraz nie chodzi już o honor, tu chodzi o nasz majątek: 300 mld dolarów, w przeliczeniu 120 tys. zł na każdą polską rodzinę. Nas na to nie stać, żadne rozmowy nie powinny być prowadzone – powiedział Kulesza. Jego zdaniem prowadzenie takich rozmów w sposób tajnych jest działaniem przeciwko Polakom i polskiemu interesowi.

Zobacz: Bosak wręczył przedstawicielce PiS znaczek STOP447, ona nie chciała go wpiąć [+VIDEO]

– Domagamy się ze strony PiS jasnej deklaracji, ustawy lub uchwały, do jak najszybszego rozpoczęcia procedowania np. projektu autorstwa red. Stanisława Michalkiewicza i zabezpieczenia interesu Polski i zakończenia wszelkich rozmów z Izraelem ws. roszczeń – zaznaczył.

Przypomnijmy, że 12 maja w polskich i izraelskich mediach pojawiły się doniesienia o zaplanowanej na poniedziałek 13 maja wizycie delegacji izraelskiego ministerstwa ds. równości społecznej z dyrektorem generalnym Avi-Cohenem Scalą na czele. Media twierdziły, że izraelska delegacja ma odbyć szereg spotkań z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie uzyskania płatności za mienie obywateli polskich narodowości żydowskiej, którzy zginęli podczas Holokaustu i nie pozostawili spadkobierców. W Polsce jako pierwszy o wizycie informował dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” oraz portalu Wirtualna Polska, Marcin Makowski.

Początkowo redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz usiłował przedstawiać informację o przyjeździe izraelskiej delegacji jako fałszywą pogłoskę, jednak w nocy swój komunikat opublikowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w którym poinformowało, że „strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników”. Jednak Makowski twierdzi, że przedstawiciele Izraela i tak przylecieli do Warszawy. Napisał też, że Izraelczycy próbowali przechytrzyć polską dyplomację:

„Zmiana agendy delegacji izraelskiej na restytucję miała być trzymana w tajemnicy, a dopiero wieczorem zakomunikowana izraelskim mediom, tak, aby Polska nie mogła jej odwołać”.

Facebook.com / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply