Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker komentując w piątek zaproponowane przez PiS zmiany w ustawach sądowych o SN, KRS i TK stwierdził, że obserwuje te inicjatywy „z najwyższą sympatią”.

Juncker na pytanie, czy może być to oznaczać przełom w sporze polskich władz i KE dotyczącym praworządności, odpowiedział: „Zobaczymy”.

Komisja już w czwartek zauważyła polską zapowiedź złożenia przez PiS poprawek do ustaw sądowych w Polsce i oświadczyła, że będzie je analizować.

ZOBACZ TAKŻE: Będzie publikacja zaległych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Radio RMF FM stwierdza jednak, że współpracownicy szefa KE są bardziej ostrożni. Anonimowy informator związany z Juncerem stwierdził, że ruch w takich kwestiach jest zawsze dobry, jednak nie chciał przesądzać, czy to wystarczy do wycofania procedury artykułu 7.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W czwartek podano, że negocjacje z Komisją Europejską trwały od dwóch miesięcy. Wasz ambasador nawet kilka razy dziennie bywał w gabinecie szefa KE – powiedział cytowany przez RMF jeden z urzędników KE.

Według nieoficjalnych informacji w zeszłym tygodniu doszło do spotkania w Brukseli wysłannika prezesa Jarosława Kaczyńskiego z wysokim rangą przedstawicielem Komisji Europejskiej. Ustalono wówczas granice wzajemnych ustępstw. Rozmówca RMF powiedział, że KE chce powiedzieć, że nie zrezygnowała z wartości, a Polska, że nie zrezygnowała z istoty reformy sądów.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz