W ścisłym kontakcie z prezydentem Andrzejem Dudą zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym; tę decyzję finalizuje minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – oświadczył w poniedziałek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch. „Kwestia przekazania amunicji jest uzależniona od strony ukraińskiej, teraz aktywność leży po ich stronie” – dodał. Podkreślił, że chodzi o kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji defensywnej.

Soloch przypomniał w czasie poniedziałkowego briefingu, że prezydent Andrzej Duda w ostatnich dniach rozmawiał w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prowadził także rozmowy m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem i przywódcami europejskich państw NATO. „W międzyczasie odbył szereg spotkań z przedstawicielami rządu, ministrami, szefami służb, rozmawiał bezpośrednio z panem premierem. W ostatni piątek mieliśmy Radę Bezpieczeństwa Narodowego, z której popłynął mocny ponadpartyjny przekaz (…) wspólnego stanowiska, jakie elity polskie mają wobec sytuacji na Ukrainie” – powiedział Soloch, cytowany przez PAP.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3397.49 PLN    (15.44%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dodał, że podczas wszystkich rozmów prezydenta dyskutowana była kwestia pomocy Ukrainie. „Mówimy o wsparciu politycznym, ale też o pomocy materialnej, zarówno w wymiarze humanitarnym, ale też wojskowym. Pan prezydent po konsultacjach z prezydentem Zełenskim, z rządem, wspierał ideę udzielenia również wsparcia wojskowego dla Ukrainy” – stwierdził. „Na uwagę zasługuje bardzo bliska współpraca prezydenta z ministrem Błaszczakiem w tym względzie” – dodał.

Zobacz także: Polskie media nie zostały wpuszczone na konferencję prasową prezydenta Ukrainy

„Takie rozmowy były prowadzone, ale zapadła również decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym, która ma służyć obronie, nie atakowi. Tę decyzję finalizuje minister obrony. Ona zapadła, jak powiedziałem, w ścisłym kontakcie z panem prezydentem” – powiedział.

Szef BBN był dopytywany, kiedy i jakie mogłyby być dostawy amunicji dla Ukrainy. „To jest uzależnione od strony ukraińskiej, oni otrzymali specyfikację i tutaj teraz aktywność leży po ich stronie” – odpowiedział. „My jesteśmy gotowi to dostarczyć w każdej chwili” – dodał.

Informowaliśmy, że ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow w opublikowanej w sobotę rozmowie z Rzeczpospolitą powiedział, że Ukraina na razie nie otrzymała od Polski żadnego uzbrojenia. „Na dzień dzisiejszy nie otrzymaliśmy nic… jeżeli chodzi o kwestie wojskowe, takich dostaw na razie nie było”.

W ubiegłym tygodniu Soloch deklarował, że Polska prowadzi z Ukrainą rozmowy na temat dostaw broni.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w ubiegłym tygodniu wiceszef MON potwierdził, że Polska zaoferowała Ukrainie wsparcie w postaci bliżej nieokreślonego sprzętu militarnego i czeka na odpowiedź. Przyznał też, że Polska rozważa opcję przyjęcia ukraińskich uchodźców na wypadek konfliktu.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy: rozmawiamy z Polską jakiego sprzętu i amunicji potrzebujemy

Ukraińska redakcja BBC podała w niedzielę, że na przełomie stycznia i lutego może zostać zawiązany nowy sojusz polityczny i bezpieczeństwa, który łączyłby Wielką Brytanię, Polskę i Ukrainę. Źródła medium w ukraińskim rządzie podają, że szef brytyjskiego rządu Borys Johnson odwiedzi w tym tygodniu Kijów. Wizytę w Kijowie zapowiedział także premier Polski Mateusz Morawiecki. Według BBC może to być spowodowane zamiarem ogłoszenia powstania sojuszu.

pap / wnp.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Roman1
  Roman1 :

  Duda został niedawno nazwany debilem, a sąd sprawcę podobno uniewinnił. Jak nazwać Solocha, który twierdzi, iż amunicja jest bronią defensywną – chyba poza skalą IQ. Wart swego pana. Po co Polska stale wtrąca się do konfliktu po stronie banderowców, którzy:
  – nie zezwalają na ekshumacje pomordowanych,
  – blokują nam pociągi,
  – zabraniają dostaw ukraińskimi wagonami,

 2. jaro7
  jaro7 :

  Ostatnio jakiś ichni minister wyraził niezadowolenie z faktu że Polska NIC nie przekazała ukrainie,toteż polskojezyczny rzad natychmiast to niedopatrzenie nadrobił.Dalszy ciąg ŻENADY.A u Solocha rozum jest wprost proporcjonalny do jego niebanalnej „urody’

 3. zp
  zp :

  amunicja ma być obronna, czyli nie jest 24 tys pocisków do karabinów. Mogą to być pociski plot: Grom. Mogą być ppanc typu Spike. Amunicja krążąca z od WB. Czyli nie po 2 zł od szt. To może być koszt 100…200 tys USD. Może należy pytać, ile nas to będzie kosztować? IQ solocha dla mnie nie ma znaczenia. Uważam, że jest inteligentny. Bardziej istotne są motywy jego twierdzeń.