„Funkcjonariusze z Placówek Straży Granicznej w Wojtkowej i Huwnikach zatrzymali dwóch obywateli Turcji, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Ustalono również organizatorów ich przerzutu” – poinformowała służba w piątek.

W komunikacie podkreślono, że 20 stycznia, w okolicach Kwaszeniny w powiecie bieszczadzkim, funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli ślady nielegalnego przekroczenia granicy. „Okazało się, że granicę pieszo przekroczyło dwóch obywateli Turcji (w wieku 31 oraz 46 lat), a ich dwóch rodaków (w wieku 26 i 29 lat) przyjechało samochodami, żeby mężczyzn odebrać. Cudzoziemcy mieli prawo legalnego pobytu w krajach UE i chcieli przejechać na zachód Europy” – podano w komunikacie.

Zatrzymani przyznali się do nielegalnego przekroczenia granicy. Poddali się też dobrowolnie karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Powiedzieli, że poznali się we Lwowie, a za zorganizowanie przerzutu zapłacili swoim rodakom przebywającym w UE po 3 tys. euro.

„Po 12-godzinnej przeprawie przez Bieszczady byli zmęczeni i głodni. W placówce SG otrzymali posiłek i ciepłe napoje. Zgodnie z procedurą zostali przekazani z powrotem na Ukrainę. Organizatorów przerzutu Sąd Rejonowy w Lesku ukarał kilkutysięczną karą grzywny” – pisze SG.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W pierwszej połowie stycznia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali pięciu cudzoziemców. Granicę z Czech do Polski przekroczyli nielegalnie, przy użyciu podstępu. Okazali się obywatelami Afganistanu i Iraku.

Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku funkcjonariusze Straży Granicznej w Medyce zatrzymali ponad trzydziestoosobową grupę obywateli Mołdawii oraz Ukrainy, którzy przedstawiali do kontroli fałszywe dokumenty, mające potwierdzać legalność ich zatrudnienia

Również w grudniu Straż Graniczna zatrzymała dwóch nielegalnych imigrantów w pobliżu granicy polsko-słowackiej. Pierwotnie cudzoziemcy twierdzili, że są obywatelami Libii, jednak po sprawdzeniu w bazach danych ustalono, że są to obywatele Tunezji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec listopada funkcjonariusze z Placówki SG w Dołhobyczowie zatrzymali na terenie pow. hrubieszowskiego trzech nielegalnych migrantów z Turcji. Mężczyźni pieszo przekroczyli państwową granicę z Ukrainy do Polski.

Na początku listopada ubiegłego roku funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali obywateli Afganistanu, którzy podróżowali ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

Straż Graniczna informowała we wrześniu o zatrzymaniu ośmiu nielegalnych imigrantów z Syrii wraz z wiozącym ich kierowcą samochodu ciężarowego, a także dwóch obywateli Afganistanu. W komunikacie podkreślono, że Polska miała być dla nich krajem tranzytowym w podróży do Niemiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sierpniu 34 nielegalnych imigrantów zostało zatrzymanych przy drodze krajowej nr 1 w miejscowości Kobiór (Śląskie). Zatrzymani byli obywatelami Iraku, Iranu, Syrii oraz Turcji.

Podobna sytuacja miała miejsce na początku czerwca. Wówczas funkcjonariusze policji i Straży Granicznej zatrzymali w Katowicach grupę nielegalnych migrantów z Afganistanu, którzy przedostali się do Polski aż z Grecji.

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz