“Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej zatrzymali obywateli Afganistanu, którzy podróżowali ukryci w naczepie samochodu ciężarowego” – poinformowała Straż Graniczna we wtorek. Mężczyźni ukryli się w ładunku taśm tekstylnych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali informację, że w serbskiej naczepie samochodu ciężarowego ukryli się cudzoziemcy. Kierowca ciężarówki zatrzymał się na jednej ze stacji paliw w Lędzinach (powiat bieruńsko-lędziński) zaniepokojony hałasem dobiegającym z naczepy. Okazało się, że w ładunku taśm tekstylnych ukryło się 14 mężczyzn – czytamy we wtorkowym komunikacie służby.

Podkreślono, że cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów uprawniających do pobytu w Polsce, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani.

Zobacz także: Nielegalni imigranci zatrzymani w Dąbrowie Górniczej

“W związku z młodym wyglądem migrantów, ośmiu z nich poddano badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Badanie wykazało, że wśród zatrzymanych było dwóch niepełnoletnich. Jeden z nich na podstawie decyzji Sądu został umieszczony w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, drugiemu (młodszemu) przydzielono opiekuna prawnego, następnie małoletni został umieszczony w rodzinie zastępczej” – pisze Straż graniczna.

Udało się potwierdzić afgańskie obywatelstwo wszystkich zatrzymanych oraz ich dane osobowe.

W czasie przesłuchania mężczyźni zadeklarowali, że ich celem były kraje Europy Zachodniej.

Jeden z pełnoletnich mężczyzn otrzymał zarzut przekroczenia granicy państwowej ze Słowacji do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz złożył wyjaśnienia. Poddał się dobrowolnie karze sześciu miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres dwóch lat.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Śląskie: Zatrzymano 34 nielegalnych imigrantów, prawdopodobnie z Iraku, Iranu, Syrii oraz Turcji

Pozostali pełnoletni cudzoziemcy zostali objęci postępowaniem karnym za nielegalne przekroczenie granicy państwowej. Ponadto Komendant Placówki SG w Bielsku-Białej wszczął wobec nich postępowania administracyjne, zmierzające do wydania decyzji, które zobowiązywałyby ich do powrotu. Do czasu zakończenia postępowań cudzoziemcy zostali umieszczeni w strzeżonych ośrodkach, gdzie prowadzone są dalsze czynności wyjaśniające.

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply