Stany Zjednoczone zadowolone ze zmian w ustawie o IPN

Departament Stanu USA pochwalił działania polskiego parlamentu, gdzie PiS wspólnie z liberalną opozycją usunął z ustawy o IPN zapisy penalizujące przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni nazistowskich, czego żądały środowiska żydowskie, a także USA i Izrael.

Waszyngton od miesięcy naciskał na Polskę ws. usunięcia ze znowelizowanej w styczniu ustawy o IPN zapisów, które nie podobały się nie tylko środowiskom żydowskim, ale również wielu amerykańskim politykom.

„Stany Zjednoczone przyjmują z zadowoleniem wprowadzenie przez polski parlament poprawek do Ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej” – czytamy w opublikowanym w środę wieczorem oświadczeniu rzeczniczki Departamentu Stanu USA Heather Nauert. Zwraca uwagę, że w tekście użyto poprawnej nazwy dokumentu; dotąd nie tylko w amerykańskich mediach, ale też w wypowiedziach oficjeli z USA znacznie częściej używano sformułowania „Holocaust Law”, czyli „ustawa o Holokauście”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Te działania podkreślają zaangażowanie Polski na rzecz otwartej debaty, wolności słowa i badań naukowych. Holokaust i zbrodnie nazistów są niewypowiedzianą tragedią w historii Polski i ludzkości” oświadcza amerykańska dyplomacja.

Przeczytaj: Departament Stanu USA: pilnie śledzimy losy ustawy o IPN

Czytaj również: Mgliste „dementi” Departamentu Stanu USA. „Mamy ogromne obawy ws. ustawy o IPN”

„Zgadzamy się, że sformułowania przypisujące państwu polskiemu odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez nazistów na terytorium okupowanej Polski, takiej jak „polskie obozy zagłady”, są niedokładne i bolesne” – czytamy w oświadczeniu departamentu stanu, którego zdaniem „takie błędne interpretacje najlepiej jest rozwiązywać w drodze wolnego i otwartego dialogu”.

Przeczytaj: Media: Nowelizacja ustawy o IPN ceną za spotkanie Dudy z Trumpem

Jak informowaliśmy, w środę również ambasador USA w Polsce Paul W. Jones, powiedział, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują kroki podjęte w sprawie ustawy o IPN. Przypomniał, że wcześniej przedstawiciele USA publicznie i prywatnie jasno przedstawiali swoje stanowisko przychylne wolności słowa, wolności mediów, wolności badań naukowych. Dodał, że według USA najlepszym sposobem radzenia sobie z trudnymi kwestiami jest „więcej wypowiedzi, więcej wolności słowa, dyskusje, dialog”. Jones potwierdził, że relacje Polski i USA są wspaniałe i nasze więzi są mocne.

W środę Sejm uchwalił, Senat przyjął bez poprawek, a prezydent podpisał zmianę ustawy o IPN uchylającą artykuły: 55a, który grozi karami grzywny i więzienia za przypisywanie polskiemu narodowi i państwu odpowiedzialności m.in. za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej i art. 55b, który głosi, że przepisy karne mają się stosować do obywatela polskiego oraz cudzoziemca – niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu. Zmiany zostały zainicjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Do tej pory przedstawiciele obozu rządzącego przekonywali, że sprawą powinien zająć się najpierw Trybunał Konstytucyjny.

Przeczytaj: Bosak: Kolejnym krokiem PiS będzie transfer majątku do organizacji żydowskich

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie coraz więcej czołowych polityków obozu rządzącego mówi otwarcie, że nowa ustawa o IPN musi zostać zmieniona, że potrzebna jest „pilna korekta”. Szczególnie często mówi o tym wicepremier Jarosław Gowin, który podkreśla, że pilna potrzeba zmiany jest ściśle związana z kwestią relacji z Izraelem i USA. Z jego wypowiedzi wynika, że strona amerykańska najwyraźniej uzależnia zgodę na stałą bazę swoich wojsk w Polsce, o co mocno zabiega rząd PiS oraz prezydent Andrzej Duda, od wycofania nowelizacji ustawy o IPN. Gowin przyznał też, że rząd miał wątpliwości odn. elementów ustawy dotyczących zbrodni ukraińskich nacjonalistów.

Przeczytaj: Izraelskie media: Polska cofa się ws. ustawy o IPN

Z twierdzeniami Gowina zgadza się także szef MSZ Jacek Czaputowicz, którego zdaniem potrzebna jest pilna korekta ustawy o IPN, gdyż jest to problem w stosunkach z USA i Izraelem. Wyraźnie sugerował też, że sprawę powinien załatwić Sejm, dokonując „korekty” bez czekania na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.

State.gov / Kresy.pl

Stany Zjednoczone zadowolone ze zmian w ustawie o IPN
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz